Правната комисия в парламента ще обсъжда днес на първо четене 13 законопроекта за промени в Изборния кодекс. Измененията най-често са свързани с въвеждането на електронно гласуване - редовно или експериментално, машинното гласуване, агитацията на майчин език, състава на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Народното събрание даде срок до 29 февруари правната комисия да обсъди на първо четене промените в Изборния кодекс. Това стана с решение за принципно въвеждане на електронното гласуване след проведения референдум на 25 октомври 2015 г. по инициатива на президента Росен Плевнелиев.

Сред основните предложения на ГЕРБ за поправки в Изборния кодекс са  Българите зад граница да могат да избират депутати и с преференция, като се обособи 32-ри многомандатен избирателен район "Чужбина". Броят на мандатите ще бъде определен по методиката на Централната избирателна комисия, но се очаква да са около 3-4 депутати. Единствената промяна, свързана с прага на преференциите, е за общинските съветници.

Запазва се 7%, но не от общинската избирателна квота, а от подадените гласове за съответната листа, както е във вота за депутати и евродепутати, с което леко се затруднява преференциалният избор. В същото време от Патриотичния фронт предлагат да се премахне преференцията, на същата неофициална позиция са от БСП и ДПС.

ГЕРБ предлага още експериментално електронно гласуване по интернет на президентските избори и на други избори до редовния парламентарен вот през 2018 г. В същото време пък от Реформаторския блок настояват още през 2018 г. електронното гласуване да бъде въведено пълноценно.

Другият спорен момент е предложението на "Движение България на гражданите" да се въведе активна регистрация за изборите. Според тях чрез активна регистрация ще се предотврати претрупването на избирателните списъци с т.нар. "мъртви души". Засилва се ролята на машинното гласуване и се намаляват злоупотребите при преброяване на гласовете, както и се премахват номерата на партиите в бюлетината като средство за контролиране на вота с "диктуване" на числа, смятат вносителите.

И АБВ, и Реформаторите искат да се въведе машинно гласуване. Според хората на Георги Първанов това трябва да стане на изборите през 2018 г., а според реформаторите - още на президентските избори наесен в 6000 секции.

До края на април трябва да бъдат окончателно приети промените в Изборния кодекс, за да бъде спазена препоръката на т.нар. Венецианска комисия правилата да не се променят в рамките на 6 месеца преди съответен вот, а в края на октомври ще бъдат президентските избори.

dnevnik.bg