Да, протести на служители в МВР ще има. Решението е безсрочен протест до започване на реална и ефикасна реформа в това министерство - формите, местата времето ще ги уточняваме с колегите допълнително. Това каза Валентин Попов, председател на УС на СФСМВР, предаде репортер на БГНЕС.

Те са категорични, че не е вярно, че синдикатите в МВР са съгласни с проекта за изменение на Закона за МВР. СФСМВР има много сериозни забележки по близо 30% от текстовете. „От гледна точка на федерацията той не може да бъде приет нито като реформа, нито като част от реална реформа”, каза Попов.

„Взехме решение да организираме голям национален протест между първо и второ четене в НС на този проект на Закона за изменение и допълнение на Закона на МВР, ако междувременно не бъдат отстранени поне най-фрапиращите дефекти в него. Преди още първо четене в НС най-вероятно ще проведем серия предупредителни протести в страната”, посочи председателят на СФСМВР. На въпрос дали изключва вариант и този път да се стигне до блокади на кръстовища и подобни прояви, Попов заяви: Не изключваме нито един вариант, който е разрешен от закона.

На база на решението на УС тези прояви могат да започнат от днес, но е възможно това да се случи по-скоро от утре. По два от текстовете, които се отнасят до редуциране на социалния пакет по този закон, Попов заяви, че практически това е чист популизъм. И по двата текста, обясни той, отсъстват каквито и да било мотиви. Сега само е споменато, че се предлага да бъдат намалени обезщетенията от 20 на 12 заплати за новоназначени служители и че се предлага да бъдат намалени отпуските на държавните служители в МВР с 5 дни. „Толкова, друго няма”, подчерта Попов. Според него за финансов ефект от редуцирането на тези обезщетения може да се говори най-рано през 2030 г. Едва тогава назначените след 1 януари 2017г. ще са направили повече от 12 години стаж и ако започнат да напускат ще получат по-малко обезщетения, отколкото по сега действащия закон.

За редуцирането на отпуските с 5 дни, те питали защо, каква е идеята и каква е целта и казват, че единственият отговор, който могли да получат е, че отпуските на държавните служители в МВР са толкова големи, че хората нямат възможност да ги ползват. „Има една втора хипотеза, защо не могат да се използват отпуските, освен твърдението, че са много големи и ние смятаме, че тя е вярната: Ние смятаме, че МВР има жесток кадрови проблем и това пречи на служителите му да използват отпуска си”, каза Попов. Той посочи например, че има незаети щатове, през последните десетина години непрекъснато се намаляваха свободни щатове и това бяха основно щатове за служители на терен. /БГНЕС