Народното събрание прие на първо четене и двата проекта за промени в Закона за банковата несъстоятелност - на депутатите от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Петър Чобанов, както и проекта, подписан от депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, ДПС, БДЦ и Патриотичния фронт.

Проектът на ДПС предвижда да бъде публикуван секретния доклад на одиторската фирма "Аликс Парнърс" за фалита на КТБ.  Той получи подкрепа от 124-ма народни представители, никой не се обяви против, а четирима се въздържаха. 

Ако бъде одобрен и на второ четене в същия вид, законът ще задължи синдиците да публикуват онлайн доклада, който сега е достъпен единствено за депутатите в секретната секция на Народното събрание в един екземпляр на английски език.

Според вносителите измененията са продиктувани от обществения интерес и са естествено продължение на политиката на ДПС за осветляване на всички факти и обстоятелства около фалита на КТБ. По време на дебатите Йордан Цонев заяви, че е разговарял с  председателя на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков, който уверил, че няма опасност държавата да претърпи вреди от разсекретяването на доклада.

За втория законопроект гласуваха 145 народни представители, един се въздържа, нямаше гласове против.

С проекта се предлагат множество изменения, мотивирани с факта, че законът е приет през 2007 г., но преди фалита на КТБ не е бил прилаган. Едно от тях е минималните адвокатски възнаграждения да не важат за услугите, които синдиците ползват при делата по банкова несъстоятелност, тъй като така може да се изхарчат значителни суми от масата на несъстоятелността и накрая да не остане много за разпределяне между кредиторите.

Друг текст предвижда оценката, по която ще се осребряват активите за попълване на масата по несъстоятелността, да се знае само от синдиците и от Фонда за гарантиране на влоговете, за да може на търговете да се постига по-добра цена.

Според предлаганите изменения синдиците ще се отчитат веднъж месечно, а не всяка седмица, както е сега.  Фондът за гарантиране на влоговете в банките пък вече няма да може да си начислява като разход упражняването на контрол върху синдиците, тъй като това не е някаква услуга, а законово задължение. 

dnevnik.bg