Оставил съм на турския си колега Мевлют Чавушоглу, когото много уважавам, да реши дали присъствието на посланик Сюлейман Гьокче е полезно за нашите отношения, заяви външният министър Даниел Митов по време на парламентарния контрол днес.
На въпроси от Велизар Енчев и Станислав Станилов относно поведението на турския посланик и генералните консули на Република Турция в Бургас и Пловдив, Митов отговори, че обявяването на дипломатически представители на чужда страна за персона нон грата не е наказателна клауза, която се прилага автоматично и че България следва да прецени мерките за решаване на казуса в контекста на добросъседските отношения с Турция.
"Нашите народи са съседи от векове и разбират колко голямо е отношението за добросъседството, за да допуснем влошаването на тези отношения заради действията на отделни лица, независимо от техния ранг", каза Митов и допълни, че не всички взети мерки могат да станат публично достояние заради специфичния дипломатически инструментариум. "Българската страна в лицето на МВнР вече направи всичко възможно да предотврати разрастване на конфликта. Искам да обърна внимание на онези, които ни съветват да предприемем крайни действия. В тези турбулентни времена ни е необходима мъдрост, за да не допуснем грешки", допълни външният министър.
В репликата си Велизар Енчев заяви, че българското външно министерство е реагирало по "доста елегантен начин" с "меки дипломатически средства", но в отговорът на Митов го кара да мисли, че република България е със статут на "Източна Румелия" спрямо Република Турция."Представяте ли си българския посланик в Турция да убеждава българските изселници за кои политически сили да гласуват на българските избори и ако те не се съгласят, да ги заплашва", попита риторично той и предложи да бъде снижено нивото на контакти на посланика на Турция с българските официални власти, което ще накара Анкара да го изтегли от България.
"Вие много добре артикулирахте част от инструментариума, който може да бъде използван в тази посока", каза Митов.
На въпрос на Димитър Дъбов относно статута на Угур Емироглу, аташе по социалните въпроси към генералното консулско на Турция в Бургас, външният министър потвърди информацията от миналия месец, че на 19 февруари МВнР е обявило дипломата за персона нон грата и го е помолило да напусне България в рамките на 72 часа. Като причина Митов изтъкна действия на Емироглу, които са несъвместими с консулските му задължения съгласно международните договори, както и обществените нагласи спрямо дейността на аташето.
dnevnik.bg
Коментари
Бългагин.
Бе алан колу,ти за какъв чеп си на този пост!!!!че турция ще приценява...Прост народ скаба държава.взе надупени!!!За това ли всемаш заплата бе Бунак,от българските данъкопладци????