"Движение България на гражданите" (ДБГ) канят председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов на дебат по предложения от вицепремиера Меглена Кунева антикорупционен закон. На брифинг в парламента депутатът Димитър Делчев призова първо законът да се приеме на първо четене, а после да се обсъдят евентуални промени.
В позиция на ВКС, която днес Панов е повторил пред Висшия съдебен съвет, се изразяват съмнения, че със закона може да се стигне до произвол, защото има неясни термини, а анонимните сигнали са неприемливи.
"Становищата за антикорупционния закон са над 20 в целия спектър на възможни интерпретации. Всичко се свежда до това ние искаме ли антикорупционно законодателство, или не искаме. Отвъд всякакво съмнение, че България заедно с Румъния въпреки техните усилия продължават да оглавяват класации като държавите с най-големи проблеми по отношение на корупцията", заяви днес депутатът от Реформатордския блок Антони Тренчев (ДБГ).
Според него хората, които са най-пряко засегнати от антикорупционния закон, са депутатите. "Нали не мислите, че ще се простреляме сами себе си по такъв начин, че да внесем нещо, което би позволило произвол. Ами да - разбира се, че няма да направим такова нещо, което ще позволи гонитба на вещици. Законът е добър", смята Тренчев и добави, че ако се търси повод нещо да не бъде прието, то винаги ще се намери как дори и в най-добрия закон.
Депутатът Димитър Делчев заяви, че и в момента в България има практика със сигнали, които не са подписани. След това цитира проучване, че България губи по 19 млрд. лева годишно заради корупционни практики.
"Между първо и второ четене всеки, който има притеснение за произвол, ще има възможност да направи своето предложение. За ВКС тя идва сега на второто обсъждане на закона, защото имаше едно друго обсъждане миналата година, защото сега се заговори за възможността този орган да проверява и магистратите. Мисля, че оттам идва основното притеснение във ВКС", посочи Делчев и уточни, че в такъв дебат трябва да се уточни защо антикорупционният орган да не проверя конфликта на интереси при магистратите, при положение че ще може да проверява конфликт на интереси на всички други на висши позиции.
Попитан дали смята, че Лозан Панов и ВКС защитават статуквото, Делчев заяви: "Не съм чул от тях да не искат закона, а са казали за проблеми по конкретни разпоредби." След това заяви, че депутатите, които не подкрепят на първо четене антикорупционния закон, са "за" статуквото.
На въпрос за притесненията, че в новия закон лицата, които да подават декларации за конфликт на интереси, да намалеят от 100 хил. на 15 хил. лица, Димитър Делчев посочи, че целта е така органът да се фокусира там, където има реални рискове от корупция, защото досега съществуващите разпокъсани органи са се хващали случаи на корупция на общински съветници по малки места, за да се отчита дейност. "Сега в рамките на този орган ще влязат големите - хората, които взимат решения. По отношение на останалите те ще продължат да подават декларации за конфликт на интереси", добави депутатът.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар