Има опасност терористи да предприемат кибератаки срещу белгийските атомни електроцентрали, заяви координаторът на Европейския съюз за борбата с тероризма Жил де Керхов в интервю за регионалния в. "Мьоз", цитиран от БТА.
"Новите технологии дават възможност дори единични терористи да извършват атентати от голям мащаб. Още преди пет години са правени опити за проникване в системите за дистанционно наблюдение, за събиране на данни относно управлението на атомните централи, въздушния контрол и управлението на движението по железопътните линии", отбеляза Де Керхов. На въпрос може ли Белгия да реагира на киберзаплахите той изрази съмнения дали е възможно "да бъдат предвидени и спрени сериозни нападения", както и дали ресорните институции в Белгия осъзнават достатъчно добре опасността.
Междувременно днес агенция Ройтерс съобщи, че два дни след атентатите в Брюксел служител по сигурността на белгийска АЕЦ е бил убит, а пропускът му за централата е бил откраднат. Пропускът е бил деактивиран, скоро след като кражбата е установена, по информация на местен вестник.
Днес се разбра, че атакуваното в сряда брюкселско летище "Завентем" няма да бъде отворено преди 29 март. Летището бе затворено веднага след атаката и полетите за него бяха отменени или пренасочени. В петък на "Завентем" бяха допуснати собствениците на автомобили, останали паркирани там в деня на терористичните атаки. Постепенно се извършва и предаването на багажа, намирал се в момента на трагедията на терминала.
Дневник
Коментари
Анонимен
Европа ако иска да оцелее трябва да сравни Ислямска държава със земята.Иначе жалко за децата ни .