България щ еотпусне 11 494 129.99 лв. на Турция за справяне с бежанците по линия на споразумението между Анкара и Европейския съюз. След близо двучасови спорове парламентът ратифицира днес Общото споразумение за създаване на рамка за управлението и условията на Механизма за Турция в полза на бежанците и на сертификата за принос на България с приложения към него график на плащанията за срок от 4 години.
Отпуснатите средства са по линия на споразумение между Турция и ЕС от февруари 2016 г. и са за 3 млрд. евро. Те трябва да бъдат отпускани поетапно от третото тримесечие на 2016 година до края на 2019 година. Целта на механизма е да се координират и рационализират действията, финансирани от бюджета на Европейския съюз (ЕС) и от приноса на двустранна основа от държавите членки, така че да се засилят ефективността и взаимното допълване на подпомагането, предоставяно на бежанците и приемните общности в Турция.
Средствата по механизма са предназначени за спешна хуманитарна помощ, главно за предоставяне на храна, здравни услуги и образование. Те ще бъдат предоставени на Турция по съответните европейски програми, основно по линия на хуманитарна помощ и Инструмента за предприсъединителна помощ. Общият размер на помощта по механизма е 3 млрд. евро, от които 1 млрд. евро ще бъдат финансирани от бюджета на ЕС, а останалите 2 млрд. евро следва да бъдат осигурени от допълнителни вноски на държавите членки.
По време на дебатите Георги Кючуков от АБВ заяви, че в споразумението между ЕС и Турция за бежанците не е упомената България като външна граница на Съюза, което значи, че връщането на бежанци не се отнася за страната ни. По думите му с това споразумение се развързват ръцете на Турция и я поставя в силно положение пред европейските страни.
Юлиан Ангелов от Патриотичния фронт възрази, че за не е ясна разликата между Башар Асад и Ердоган и според него не е необходимо България да отпуска 11,5 млн. лв. на Турция. Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт заяви, че е доказано, че Ердоган търгува с петрола на "Ислямска държава", с чиито пари се правят атентатите в Брюксел и Париж и запита къде е моралът на европейските лидери.
Кристиан Вигенин от БСП посочи, че депутатите не са били информирани за българската позиция и не са чули мотивите за решение от министър-председателя Бойко Борисов.
Със споразумението между ЕС и Анкара Турция трябва да възпира създаването на нови миграционни маршрути, коментира вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева. Тя каза, че в споразумението става дума за бежанците и не се засягат отношенията, които ЕС и България имат с Турция. Кунева обясни, че към ЕК ще се създаде комитет, който да следи изразходването на средствата и ще предоставя отчет.
Тя обясни, че всяка позиция относно външните работи и вътрешния ред са обсъждани в Министерския съвет и официална позиция на България има на всяка стъпка. "Работя за това България да стане част от Шенген, министър-председателят каза, че според политически разговори се надява до края на годината това да стане", заяви тя.
Трябва да сме наясно каква е позицията на България и дали искаме да допринесем за разрешаването на бежанския проблем или правейки се на принципни, да наливаме масло в огъня, коментира съпредседателят на ДПС Четин Казак. България е толкова малка, за да дава кардинални оценки за глобалните геополитически конфликти и да раздава правосъдие и от тази гледна точка да води самостоятелна политика, смята той. Казак призова за прагматизъм. Ако политиката на Турция не беше да ограничава миграционните потоци към България, днес страната ни е щяла да има нужда от повече пари за справяне с проблема, коментира още Казак.
Дневник
Коментари
ala bala
от къде на каде ще дават на терористите пари
Анонимен
по евтино ще ни излезе с гръцките мини да се поставят на турската граница