Забавянето на някои учебници по новата програма през идната учебна година е неизбежно. Букварът за първолаците няма да е готов за 15 септември и понеже се ползва само първия срок, той ще остане за следващата година. Това обясни на пресконференция днес в Хасково вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева, предаде кореспондентът на БГНЕС от града.
Забавяне ще има и при учебника по история за 5 клас. Уверенията на издателите са, че ще бъде готов в края на ноември. В Хасково Меглена Кунева се срещна с 400 преподаватели и директори на училища от областните Хасково, Кърджали и Стара Загора. Кунева заяви, че пред нея като министър имало два варианта – или да отложи реформите с новия закон за образованието, или да поеме риска от известни неуредици, но промените в училище да започнат още следващата учебна година. Тя е убедена, че българските учители ще се справят с предизвикателствата и новият закон ще доведе до професионален подем, а не до сътресения в системата.
Според Кунева новият закон дава много повече свобода на учителите и в центъра на образователния процес вече няма да е учебникът, а учителят. По-рано Кунева заяви, че ако законът за предучилищното и училищното образование се отложи с една година заради ситуацията с учебниците за първи и пети клас, се отлагат и всички останали аспекти на реформата. Това ще доведе до отлагането на квалификациите за учителите, и за допълнителните обезщетения за пенсиониране, които са предвидени в закона. /БГНЕС
Коментари
собствено мнение
Струва ми се , че г-жа Кунева не е в час с нещата в образователната система .
За каква свобода на учителите говори и за какво поставяне в центъра на образователния процес ?
До сега , в центъра на образователния процес беше учебника , но учителите си преподаваха кой , както намери за добре и колкото прецени за добре и по учебник по собствен избор .
Да не говорим за езика на който се преподава в така наречените смесени райони .
Какво обяснение може да даде г-жа Кунева на това , че болшинството от завършилите осми клас в т.н. средищни училища в тези райони не могат да четат , без да сричат , а 80 % от тях не могат да говорят правилно български .
Така е защото заплатите на учителите зависят от броя на учениците , а не от количеството и качеството на знанията , които са им предали .
Факт е и това , че в Шуменският университет и подобни на него получават дипломи за завършено висше образование лица , които трудно говорят и дори не говорят официалния за страната език .
Преди години , когато ни управляваха глупавите и необразовани комунисти за едно място във висше учебно заведение се бореха 5-10 кандидата .
Сега , когато ни управляват тези , които се изучиха тогава , направиха така , че ежегодно обявените за прием бройки във висшите учебни заведения е по-голям от броя на завършващите средно образование .
Така е защото учебните заведения се превърнаха в търговски дружества . Там Ви е грешката .