Едва една трета от институциите спазват законовото задължение и публикуват декларациите за конфликт на интереси. Данните показват, че това са едва около 30%, докато над 60% не оповестяват тези документи, съобщиха представители на Програма "Достъп до информация", които представиха годишния доклад на организацията.

В препоръките му се отбелязва, че трябва да бъде създадено ясно задължение за публикуване на съдържанието на декларациите за конфликт на интереси и провеждане докрай на реформата, свързана с обществените обсъждания на проекти за нормативни актове, и свързаната с тях необходима прозрачност.
Изследването излиза близо три месеца след влизането в сила на последните промени в Закона за достъп до обществена информация. В тях е предвидено нови задължения за публикуване в интернет страниците на публичните институции, за които е бил даден срок от три месеца. Експертите от организацията отбелязват, че в структурите, в които досега не е имало информационни системи за управление на информацията, ще има по-големи затруднения и времето за подготовка може да се окаже малко.

Поредна препоръка, помествана и в предишни доклади на Програма "Достъп до информация", намира място и в анализа за 2015 година - да се прегледа състоянието на публичните регистри. С последните промени в законовата уредба се регламентираха проблемите с подаването на електронни заявления, като това вече може да се случва и без гражданите да притежават електронен подпис.

Сред препоръките в доклада е още да се предвиди бюджет във всяка административна структура за изпълнението на задълженията, произтичащи от промените в законодателството. Като много тежък проблем от организацията отчитат новия Закон за обществените поръчки, който е ограничил обема от публична информация. В профилите на купувачите вече не се публикуват данни за плащанията по сключени договори.

dnevnik.bg