Мониторингът за сътрудничество и контрол е един балансиран инструмент. Той ще бъде прекратен в зависимост от постигнатите резултати. България има сериозни цели за тази години, както и някои задачи, останали от 2015 година. Много е важно освен устойчивост на резултатите, да има и повишаване на доверието в съдебната система.
Това заяви еврокомисарят за правосъдие, защита на потребителите и равенство между половете Вера Йоурова след срещата си с правосъдния министър Екатерина Захариева. Йоурова е на еднодневно посещение в България, като визита й включва срещи с премиера Бойко Борисов, вицепремиерът Ивайло Калфин и представители на други институции. Йоурова се е срещнала и с главния прокурор Сотир Цацаров, с който е обсъдена борбата с корупцията и финансовите престъпления.
"Искаме да видим повишаване на доверието в съдебната ви система. Резултатите трябва да бъдат постигнати не само чрез създаването на нови закони, но и с наказателни дела срещу публични личности, които да завършат с
присъди", смята още Йоурова. По думите й за да има устойчиви резултати е необходима и "устойчива политическа воля", каквато тя е видяла сред българските политици. По-късно Борисов и Йоурова ще обсъдят борбата с корупцията.
Дори и политическите решения се вземат на основата на някакви постигнати резултати, които се оценяват по честни и справедливи методи. Ако зависи от мен, аз бих искала в разумен срок да бъде прекратен този механизъм, но за да се случи това, трябва да се изпълнят задачите, които България има на дневен ред – и тези, останалите от миналата година, и тези от тази, коментира еврокомисар Вера Йоурова
Еврокомисарят и Захариева са обсъдили създаването на Служба на европейския прокурор, директивата за онлайн продажбите в рамките на Европейския съюз и предстоящото ратифициране на Истанбулската конвенция от наша страна.
"Изключително активно подкрепяме създаването на тази служба и считаме, че тя ще е много полезна да защитава финансовите интереси чрез наказателно правосъдие, ще подпомогне ефективното преследване на измами и други престъпления, които засягат всички европейски държави пряко или косвено", заяви правосъдният министър. По думите й на последния Съвет на ЕС през март е обсъждано финансирането на службата и България продължава да е на позиция, че такъв незначителен въпрос не може да спре създаването й.
Захариева заяви още, че следващата седмица правителството ще ратифицира Истанбулската конвенция за превенция на насилието над жени и домашното насилие.
dnevnik.bg
Коментари
hasan
ха ха ха а румунзите били след нас.работа и качество а не прослузени години бате боико..
* Коментар транслитериран от системата
0 0