Парламентът одобри окончателно възможността за наемане на висококвалифицирани чужденци с т. нар. синя карта. Депутатите гласуваха възнаграждението на специалистите да е поне двойният размер на средната заплата в България за последните 12 месеца. В проекта си Министерският съвет предлагаше тя да е тройно по-голяма.
Законът за трудовата миграция и трудовата мобилност е свързан с регулирането на достъпа до пазара на труда на работници, които са граждани на държави извън ЕС. С новите текстове се премахва изискването за т. нар. пазарен тест - проверка дали за поста няма да с намери подходящ служител на местния трудов пазар. Така процедурата по назначаването на чужденеца се скъсява.
Списъкът с търсените професии, за които има недостиг на кадри в България, се утвърждава от министъра на труда и социалната политика на базата на мотивирано предложение на националнопредставителните организации на работодателите и след обсъждане в Националния съвет по трудова миграция и трудова мобилност и в Националния съвет за насърчаване на заетостта. Списъкът може да се актуализира всяка година до 31 януари. Министерството на труда вече издаде първия списък с 10 професии, всичките са от информационните и комуникационните технологии.
Средната брутна заплата за страната за 2015 г. е 10 724 лв. годишно или 894 лв. месечно, сочат предварителните данни на Националния статистически институт.
Дневник
Коментари
Анонимен
Значи нашите лекари ще получават по 850 лв пък като си внесете някой афганистанец ще му плащате два пъти по толкова . Българите по глупави ли са от чужденците . Ама че управия в тази скапана държава .
Анонимен
не искам да ви дразня, но ако имам немски паспорт, чужденец ли съм?
"аз съм българче и растнах..."
бах ти държавата