Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов е готов да предложи при необходимост и законодателни промени заради противоречивата съдебна практика по делата с катастрофи. Преди заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) днес той обясни, че двете искания на главния прокурор Сотир Цацаров и на правосъдния министър Екатерина Захариева за тълкувателно решение ще бъдат обединени. Освен това ВКС ще направи анализ на всички дела из страната, при които има противоречива съдебна практика по делата за причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия (ПТП).

Спорната норма е чл. 113 от Закона за движение по пътищата, която въвежда задължение на пешеходеца да се оглежда при преминаване на пътното платно. "Смея да твърдя, че също има възможност самият законодател да прецезира закона. Ние може да го предложим, ако наистина се установи необходимост от това", коментира Панов. По думите му може да се наложи прецизиране на разпоредбата, за да се регулира поведението на шофьора в тези случаи.

Искането на Цацаров от 18 април е с три въпроса, а това на Захариева от 25 април - с един, обясни Панов и каза, че второто искане ще бъде присъединено към първото, за да се разгледат в едно дело. След срещата с майките на деца, пострадали от ПТП, във ВКС съдът е организирал събирането на противоречиви съдебни решения, за да им се направи анализ. При установяване на други въпроси, на които се налага тълкуване, ВКС ще ги допълни към вече поставените.

Въпросите на Захариева и Цацаров са свързани със съпричиняване на резултата от пострадалия, когато извършителят е нарушил правилата за движение по пътищата. Както и с освобождаване на причинителя от наказателна отговорност и темата за вида на налаганите наказания. Председателят на ВКС заяви, че на срещата с майките на пострадали от катастрофа деца се е обсъждала и темата с непредпазливостта и умисъла като форми на вина при катастрофа.

Панов обясни, че по тези дела много често въпросът е свързан с оценка на доказателствата, която се прави от първоинстанционния съд и донякъде от въззивния, но конкретното решение, което предизвика дебатите, е на ВКС. Освен това противоречивата практика е на всички съдилища в страната, включително и на самия върховен съд.

Председателят на ВКС не се ангажира със срок, в който ще бъде изготвено тълкувателното решение. Само каза, че по искането на главния прокурор вече е образувано тълкувателно дело, това на правосъдния министър ще се присъедини към първото, а до 4 май съдилищата в страната трябва да представят на ВКС съдебните решения, по които смятат, че има противоречива съдебна практика.

На въпрос какво мисли за аргументите на ВКС по делото за смъртта на Лора Казанлиева от Варна, че тя не се е огледала, не е преценила скоростта на моториста и така е "съпричинила" инцидента, той обясни, че намира достатъчно основания в аргументите, които се сочат в особеното мнение против аргументите на решението. Като пострадал също при инцидент на пешеходна пътека Панов си задава няколко въпроса: "дали окото на един пешеходец е достатъчно точен уред за измерване на скорост, отдалеченост, шум на двигател дори". Той добави и че шофьорите са полагали изпит, имат различни познания и са задължени да имат такива за разлика от пешеходеца. Тази тема ще бъде поставена пред общото събрание на ВКС, обясни Панов.

Според министъра на правосъдието няма нужда от законодателни промени, а само от уеднаквяване на практиката. Тя все пак се ангажира при необходимост да внесе искане за промени в закона.

Захариева обясни, че е била сигнализирана от асоциацията на родители на деца, пострадали при катастрофа, но на министерството е било необходимо време, за да провери дали наистина има противоречива практика. След като са установили, че има, са решили да внесат искане за тълкуване.

dnevnik.bg