БСП няма да участва в гласуването по ветото на Изборния кодекс, заяви по време на дебатите Валери Жаблянов от групата на левицата. Въпреки че във вторник в правната комисия представителят на БСП Филип Попов подкрепи ветото, днес социалистите обявиха, че нито ще гласуват за закона, нито ще подкрепят ветото.

Неучастието на БСП във вота обаче няма отношение към крайния резултат, защото управляващите трябва да съберат 121 гласа, за да отхвърлят ветото, без значение колко депутати са участвали в гласуването.

Валери Жаблянов разкритикува остро мотивите на държавния глава и ги нарече политическа позиция. Той посочи, че изработването на поправките в Изборния кодекс беше отхвърлено от БСП като подход, философия и разбиране как трябва да се провеждат избори в България. Приетият Изборен кодекс е скандален за третирането на българските граждани въобще и на техните права. Въвеждането на задължителното гласуване е въпрос, който надхвърля представите на всеки демократичномислещ гражданин как трябва да бъде формулирана властта в държавата. Тази практика е позната основно в авторитарни режими, добави Жаблянов.

Депутатът отбеляза, че президентът не е забелязал този пропуск и е върнал за ново обсъждане само текстовете за гласуването в чужбина. Мотивите на президента меко казано са слаби - механизмът за разкриване на секции в чужбина по никакъв начин не ограничава конституционни права на гражданите, заяви Жаблянов и призна, че може да се затруднява гласуването и да оскъпява предвижването му от едно място на друго, но според него не ограничава конституционни права. Това показва пълно неразбиране от страна на държавния глава и на неговия екип какво означава отнемане на конституционни права, коментира Жаблянов.

Същностният въпрос е дали държавата може да осигури честен изборен процес, каза Жаблянов и обяви, че ветото на президента е несъстоятелно.

Последната договорка между управляващите партии е ветото да бъде отхвърлено след заканата на Патриотичния фронт да оттегли подкрепата си за управлението, и веднага да бъдат внесени нови промени в Изборния кодекс, с които да се въведе таван за броя на секциите в чужбина - до 35 в една държава, като се изискват и 60 заявления за откриване на изборно помещение.

dnevnik.bg