Омбудсманът Мая Манолова също се закани да сезира Конституционния съд за секциите в чужбина, но след като парламентът приеме обещаните след отхвърленото президентско вето промени. Поведението на народното представителство е обидно за българските граждани, които живеят в чужбина, коментира Манолова пред журналисти в прага, където е гост-лектор в 12-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА, съобщи пресцентърът й.

В сряда парламентът преодоля ветото на държавния глава със 135 гласа "за", 27 "против" и 3 "въздържал се", а след това от управляващото мнозинство - ГЕРБ, Реформаторски блок и Патриотичен фронт, обявиха, че ще внесат нови промени, с които да се сложи таван до 35 секции в една държава, като за разкриване на изборни помещения извън дипломатическите и консулските представителства ще се изискват 60 заявления, а не 40, както беше на последните избори през 2014 г. Президентът Плевнелиев също анонсира, че ще сезира Конституционния съд.

След като бъдат направени допълнителните промени в Изборния кодекс, ще преценя и в случай че бъдат ограничени правата на нашите сънародници, ще подам конституционна жалба, каза днес Манолова. Според нея в момента е прибързано да се подава конституционна жалба, защото предполагам, че текстовете ще бъдат променени, т.е. каквото и да се атакува сега, в този момент, до момента на разглеждане на жалбата, то ще бъде променено, обясни тя.

"Политици от различни цветове се срещнаха в институцията на омбудсмана с представители на наши сънародници зад граница, съгласиха се с техните аргументи, поеха ангажимент да се съобразят с тях и в пленарната зала и не удържаха на думата си. А имаха възможност за избор - между правата на българите в чужбина и партийните сметки. И избраха партийните сметки", каза Манолова.

Тя не пожела да коментира намеренията за промени в Изборния кодекс, защото "както видяхме, това, което се обещава, не е ясно дали, как, какво и кога ще се случи". Анонсът, който чухме за предстоящи промени, не е обнадеждаващ, защото на практика няма да се промени нищо съществено по отношение на режима, срещу който сега роптаят нашите сънародници, посочи Манолова.

И обясни, че на практика ще има по една секция в голям град, защото самата възможност да се събират "над 60, 70 или не е ясно за колко се спазариха заявления означава една секция". "Тази бакалска сметка, при която не 100, а 60 заявления, не 50, а 35 секции, а може би и 40, защото толкова са в момента секциите в по-големите европейски държави, всичко това е обидно спрямо българските граждани, те наистина го възприемат изключително болезнено, те са възмутени и са гневни, защото не може такъв пазарлък, в който няма ясна мисъл и ясна цел", каза още омбудсманът.

И напомни, че сънародниците ни зад граница искат да се запази режимът, при който автоматично се създават секции там, където вече са съществували и са гласували над 100 български граждани, те искат да не се променя броят на заявленията, защото 40 е нормалният брой, който работи, те искат също така по преценка на дипломатическото и консулското представителство да се откриват секции, когато тези условия не са налице, но има сериозна българска диаспора, те искат техните организации в чужбина да участват в целия изборен процес. "И всичко това работеше и се видя, че не създаваше никакви проблеми, на практика то увеличи вота в Западна Европа и в Америка с близо 80%", коментира още Манолова.

dnevnik.bg