Барак Обама положи венец от цветя на мястото на първата в света атомна бомбардировка – Хирошима. Така той се превърна в първи действащ президент на САЩ, посетил мястото, предаде "Ройтерс".
С този символичен жест Токио и Вашингтон се надяват да подчертаят своя съюз и да вдъхнат живот на усилията за унищожаване на ядрените оръжия, коментира агенцията.
В мемориалния паметник на мира Обама каза, че споменът за случилото се на 6 август 1945 г. никога не трябва да избледнее, предаде БТА, като цитира "Асошиейтед прес". Редом до него стоеше японският премиер Шиндзо Абе.
Обама подчерта, че бомбардировките над Хирошима и Нагасаки са били "жесток край на Втората световна война" и че "техни жертви са станали невинни хора".Той отправи също призив за съкращаване на световните арсенали от ядрени оръжия и за придвижване към свят, свободен от ядрени оръжия.
По думите на Обама историята на човешката цивилизация е изпълнена с войни и затова човечеството трябва изцяло да промени отношението си към самия въпрос за водене на войни и да направи всичко за тяхното избягване.
След пускането на атомната бомба над Хирошима на 6 август 1945 г., мигновено загиват хиляди хора и още около 140 хиляди до края на годината. Град Нагасаки е поразен от втора атомна бомба на 9 август същата година и след три дни Япония капитулира. Мнозинството американци смятат, че атомните бомбардировки са били необходими, за да се сложи край на Втората световна война и да бъде спасен животът на много хора. Според повечето японци те са били неоправдани, отбелязват "Ройтерс" и Би Би Си.
Обама не поднесе извинение за бомбардировките и речта му бе размишление за ужасите на войната и за надеждата му, че трагедията в Хирошима ще послужи за "морално пробуждане". Той се срещна с оцелели и близки на загинали от бомбардировките.
Някои от оцелелите споделиха пред Би Би Си, че признават, че страната им е извършила ужасни престъпления в други азиатски държави, за които не се е извинила. "Но пускането на атомна бомба е абсолютното зло", споделят те.
Преди да пристигне в Хирошима, Обама посети американските военни в Ивакуни, военновъздушна база на морската пехота на САЩ. Той заяви че отношенията между САЩ и Япония "са ярък пример как може да бъдат преодолени и най-болезнените разногласия". "Някогашните врагове съумяха да станат не само партньори, но и най-добри приятели", констатира той в речта си пред американските военни в Япония.
По силата на договор от 1951 г. в Япония са разположени близо 50 000 американски военни.
Коментари
oeof
НЕВЕРОЯТНО БЕЗОЧИЕ.
АМЕРИКАНЦИТЕ СА ЕДИНСТВЕНИТЕ КАПУТИ В СВЕТА, КОИТО СА УПОТРЕБИЛИ ЯДРЕНО ОРЪЖИЕ СРЕЩУ МИРНО НАСЕЛЕНИЕ.
СЕГА ЩЕ СИ ПОЖЕЛАВАМЕ "ПРИКАЗКИ ЗА ЛЕКА НОЩ"...
Анонимен
Гадни копелета са! Незнам защо цял свят им се гъзи?! Трябва да бъдат изритани от всички държави, където имат бази. Така ще си дойде всичко на мястото.
пери
Висша форма на лицемерие и арогантност.
мм
"за надеждата му, че трагедията в Хирошима ще послужи за "морално пробуждане" - ЧИЕ? Много интересно - на американците или на японците? Егаси наглеца!