С 11 гласа "за" (ГЕРБ, Реформаторски блок и Патриотичен фронт), двама "против" (ДПС) и двама "въздържал се" (Лъчезар Никифоров от АБВ и Явор Нотев от "Атака") правната комисия прие само внесените от управляващото мнозинство поправки в Изборния кодекс за вота в чужбина.

След двучасови дебати останалите 6 законопроекта бяха отхвърлени, а мнозинството в комисията потвърди максимум 35 изборни секции в държава, като за бюрата за гласуване извън дипломатическите и консулските представителства да се изискват поне 60 заявления за откирване на секция.

До новите предложения за промени в Изборния кодескс се стигна, след като мнозинството преодоля ветото на президента Росен Плевнелиев за ограничаването на броя на изборните секции зад граница.

Убеден съм, че ще последва второ вето, заради тавана от 35 секции в държава, прогнозира зам.-председателят на правната комисия Четин Казак (ДПС). И нарече предложението на управляващите "законопроекта Валери Симеонов 2", защото уж цели да коригира недоносчето, което се опита да върне президентът - неуспешно, за съжаление, и осъзнаването на голяма част от парламентарните групи, които се объркаха, ограничавайки правото на гласуване на сънародниците ни в чужбина.

Според Казак законопроектът не е на Цветан Цветанов (който е първи вносител), а на Патриотичния фронт, които разпространяват митологеми, само и само да им угодим, защото са част от управлението.

Правната комисия отхвърли останалите 6 законопроекта - на АБВ, на БСП, на ДПС, на "Народен съюз", които са част от групата на "Български демократичен център", както и внесените поотделно от независимия депутат Георги Кадиев и от лидера на ДСБ Радан Кънев предложения на омбудсмана Мая Манолова по искане на българи, живеещи в чужбина. Предложенията на Манолова връщаха стария режим за автоматично откриване на секции там, където на предишни избори са гласували повече от 100 души.

Независимо какво съм викал през 2014 година на площада на протестите, кодексът "Манолова" по отношение гласуването в чужбина е най-доброто, което има, заяви лидерът на ДСБ Радан Кънев. Според него парламентът навлиза в тежък нонсенс в поведението си - едновременно гласува лимит на секции, но успоредно гласува възможността за дистанционно и електронно гласуване.

Кадиев нарече "късогледа политика" идеята на Патриотичния фронт да ограничи вота от Турция.

Шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) похвали Кадиев, че върви в правилната посока и го поздрави, че е възприел идеята на ГЕРБ за многомандатен избирателен райно в чужбина. Идея, по думите на Кирилов, подкрепена на второ четене в комисията, но неподкрепена в зала.

Петър Славов от гражданската квота на Реформаторския блок посочи, че предложенията на ДПС и БСП вече са отхвърлени в пленарна зала и е недопустими да се внасят отново преди да минат три месеца. Той повтори, че не приема абсолютно проектите на БСП и ДПС за отмяна на електронното гласуване, защото това граничи с цинизма. Ако представителите на ДПС и БСП имаха възражения, можеха да внесат корекции в съществуващия закон, а не да го зачеркват. Това е неуважение към близо 2 млн. български граждани, каза той. Чавдар Георгиев от БСП му отговори, че "заради една наша идея, зачерквате всички останали идеи".

Кирилов ще подкрепи също само проектът на ГЕРБ. "Искам да подчертая, че предложението е резултат от сложен консенсус и сериозно изследване от всички факти и обстоятелства около формирането на секции в чужбина, На моменти съм се шегувал, че всички политици станахме експерти по фактическия състав на формирането на секциите в чужбина. Въпреки всичко заявявам пред всички вас, нямам никакви лични правни претенции към тази материя. Моето мнение е различно с това на Кънев, далеч не смятам, че Кодексът, който гледаме и който идентифицираме с Мая Манолова е особено постижение. Постижението на госпожа Манолова, тя имаше смелостта и под натиска на гражданските организации, както обича да казва директора госпожа Митева - ей така отворихме режима за изборите в чужбина. Да се види до 2013 година броят на секциите в чужбина - рязък скок -с около 170 секции на средна база. Не ща да споря с числата, бг в чужбина използват обидни квалификации. Мои приятели ми се обадиха от Сиятъл, те дори не са знаели, че има там секции. Въпросът е и на информираност, все пак, заяви Кирилов преи да бъде прекъснат от Казак, който поиска регламент за изказванията.

Димитътр Делчев смята, че гласуваният от управляващото мнозинство Изборен кодекс е по-добър от този на Манолова.

Четин Казак каза, че нарича проектът на ГЕРБ: Валери Симеонов 2. Опитът за корекция не решава по никакъв начин въпроса и съм убеден, че ще има второ вето, ако бъде приет в този вид. Избрали са едно число, 35 и се опитват да ни го натрапят. Защо предлагаме текстове, които ощетяват български граждани, които живеят в определени държави, каза още Казак. Тези, които се изказват, е едно преповтаряне на митологемите, че има много нарушения извършени в Турция. Първо, стана ясно и категорично и съдът в Страсбург осъди в България, че по необоснователен анчин анулира 18 хиляди валидно подадени гласове през 2009 година.Колкото и секции да се разкрият в република Турция те се осмислят - гласуват по няколко стотин души и то действително. Там няма разкрити секции, за да се изхарчат едни пари, за разлика от други държави. Къде са тези сигнали, за които говорите?

АБВ: 5 за (БСП), един против - 10 въздържали се
Радан Кънев - 4 гласа "за" - не успях да запиша останалите

Явор Хайтов - РБ Петър Славов + Хайтов - 2 гласа "за", един глас против - въздтржали се БСП, ГЕРБ и ДПС

КАЗак: трима "за" ДПС и Хайтов, против - три против РБ, възддържали сеГЕРБ, ДПС< ПФ, БСП, 11

Дневник