Темата за евентуален общ флот в Черно море стигна и до Народното събрание, след като БСП поиска изслушване на премиера Бойко Борисов по въпроса, а военни организации внесоха декларация за отказ от военни действия между България и Русия.

Премиерът Бойко Борисов вероятно ще даде в петък разяснения пред парламента за евентуална флотилия в Черно море. Това се разбра от думите на председателя на парламента Цецка Цачева.

Инициативата за изслушване на премиера и министрите на отбраната и на външните работи - Николай Ненчев и Даниел Митов, беше на БСП. Зам.-председателят на групата на левицата Ангел Найденов предложи тримата да бъдат поканени за изслушване в парламента по темата за обща флотилия с Румъния и Турция в Черно море, тъй като тя е достатъчно актуална и ще бъде такава до срещата на върха на НАТО във Варшава в началото на юли.

Найденов заяви, че опитът на президента, премиера и министрите да внесат яснота по въпроса е бил неуспешен.

Веднага след това Цачева каза, че днес и утре премиерът е ангажиран, но в петък вероятно ще бъде в парламента заради парламентарния контрол и тогава депутатите могат да поискат разяснения.

Темата за евентуална черноморска флотилия стана актуална преди седмица при посещението на румънския президент Клаус Йоханис. Днес външният министър Даниел Митов обясни, че България не е поемала никакви ангажименти за създаване на нова флотилия в Черно море. Той обаче отбеляза, че има струпване на въоръжени сили от страна на Русия в региона, което води до необходимостта НАТО да балансира, за да бъде в състояние да защити всеки свой съюзник.

В същото време в декларация на групата на Реформаторския блок съпредседателят й Найден Зеленогорски посочи, че приобщаването на България към общия Северноатлантически отбранителен съюз е безспорно и необратимо достижение на българската демокрация. "Изпълнителният съвет, парламентарната група и Гражданският съвет на Реформаторския блок отстояваме националната сигурност и териториалната цялост на България като фундаментални ценности, гарантирани от пълноправното членство на държавата ни в НАТО. То е резултат от дългогодишния стремеж на българския народ да се чувства защитен и сигурен член на семейството на демократичните и проспериращи нации", посочи Зеленогорски.

По думите му като парламентарна политическа сила Реформаторският блок ще се стреми да продължи да бъде гарант за демократичното развитие. "Колективната сигурност в Европа, включително в нашия регион, се постига с общите инициативи на атлантическите съюзници. Българският национален интерес е да участваме активно и отговорно в тези процеси по глобална и регионална сигурност. Отговорност на политиците и партиите в България е да не допускаме злоупотребата със страховете на хората", се посочва още в декларацията.

Междувременно пък Инициативен комитет внесе проект на декларация в Народното събрание за отказ от военни действия между България и Руската федерация, обяви независимият депутат Велизар Енчев, който е сред вносителите на документа. Декларацията е по инициатива на Съюза на патриотичните сили "Защита", Възпитаници на Национален военен университет "Васил Левски", Съюз на сержантите и офицерите от запаса и резерва, Общобългарски комитет "Васил Левски", Асоциация на военните разузнавачи, Съюз на парашутистите, Национално движение "Русовифили", Национална асоциация "Сигурност" и Асоциация на разузнавачите от запаса.

В документа се посочва, че "територията, въздушното пространство и териториалните води на България няма да бъдат използвани като плацдарм за извършване на враждебни действия или въоръжени акции срещу територията на Руската федерация, както и срещу руски самолети, кораби и други обекти, намиращи се извън българските сухоземни, въздушни и морски граници. Tози ангажимент от наша страна ще бъде в сила, докато Руската федерация не предприеме или не обяви, че предприема такива действия срещу Република България.

dnevnik.bg