Не мога да говоря от името на другите лидери, но е така, както предполагахме всички в България, че след едно политическо пиянство махмурлукът е много по-тежък. С тази метафора премиерът Бойко Борисов отговори в Брюксел на въпрос дали има развитие по Брекзит след заседанието на Европейския съвет, което приключва днес, съобщи правителственият пресцентър.

"Сега, когато британците всеки ден виждат какво се случва с борсите им, с парите им, с имотите им, как се местят структуроопределящи за тяхната икономика отрасли, мисля, че си дават сметка какво са направили. Чак сега почват да се интересуват в Гугъл за Европейския съюз", аргументира се Борисов.

Попитан за резултатите от заседанието на Европейския съвет, министър-председателят на България казва: "Ние за пореден път показахме, че сме изключително толерантни и към Дейвид, и към избора на Великобритания. Не е така лесно да се вземат крайни решения, когато става дума за петата икономика в света. Затова проявихме разбиране да изчакаме до септември, когато те ще имат избори, ще имат и нов премиер... тогава ще си оберат ягодите, аспержите, ще вземат необходимите мерки, защото изведнъж се озоваха в ситуация, в която не е само лошо да си в ЕС - има и хубави неща", а на смеещите се журналисти Борисов разясни, че всъщност цитира своя приятел Левон Хампарцумян - че "британците първо трябва да се научат да си берат ягодите сами".

Бойко Борисов информира, че през юли ще има извънреден Европейски съвет и тогава ще се говори за председателството на ЕС. "Аз съм предложил да се изтегли напред", каза той.

Борисов изрази надежда да запази приятелството си с Дейвид Камерън и "той, вече като депутат, да съумее да защити ЕС, както го правеше през кампанията, но с повече аргументи. Защото дори теми, които изобщо не касаят съюза, бяха използвани в пропагандната машина, която работеше във Великобритания".

Попитан за решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между НЕК и "Атомстройекспорт" във връзка с АЕЦ "Белене", премиерът заяви: "Ние винаги сме твърдели, че България може да работи по големи енергийни проекти, свързани с Русия, но по европейски правила." Той припомни "как опити на предишни правителства в обратното бяха тежко санкционирани".

"Не можем да допуснем процедура за собствеността на тръбите и компенсаторните станции. Искам Европейската комисия и Европейският съюз да бъдат солидарни с нас след това, което България направи като лоялен член. Дали ще платят парите, ще ни позволят ли да строим или да продадем реактори? Дали ще ни позволят да строим "Южен поток" като частен проект? Дали Гърция и Турция, бидейки в "Турски поток", ще получат същите санкции, каквито България, за да може да не се обиколи Украйна", каза Борисов и уточни, че това ще бъде предоставено на Европейската комисия в писмен вид, "за да може да се спрат спекулациите и опонентите ни да спрат да ни атакуват" и ще бъде изискан и писмен отговор.

"Така както сме лоялен член на НАТО, искам и ЕС и комисията да знаят какви пари трябва да заплати България. Не може това да е само български проблем. Когато трябва да се спира - да е общ, а когато се плаща - да е само български проблем", подчерта Бойко Борисов.

Дневник