Софийският градски съд (СГС) определи общо наказание за петте осъждания (кумулация) на лидера на "Атака" Волен Сидеров - пробация за срок от две години. През това време Сидеров ще трябва да се регистрира два пъти седмично по настоящ адрес, да се среща с пробационен служител и да дава 25 % от заплата си.
Кумулиране на наказания се прави в случаите, когато две или повече престъпления са извършени преди да има влязла в сила присъда за кое да е от тях. По правило се налага най-тежкото измежду определените наказания. В случая със Сидеров, най-тежкото му наложено наказание е пробация за 2-годишен срок. Съдът обаче има възможност да увеличи размера на определеното най-тежко наказание, при определени законови условия.
Днес прокуратурата поиска от съда да наложи по-тежко наказание - пробация за 3 г. Съдът обаче отхвърли искането на държавното обвинение, като беше критичен към прокуратурата и я обвини, че ако е искала по-тежко наказание е можела да го направи при сключване на споразуменията с подсъдимия.
Съдия Мариян Марков напомни на представителя на държавното обвинение, че прокуратурата има активна роля при сключване на споразумение с подсъдимия и от нея зависи дали ще сключи такова или не. Той отбеляза, че би се съгласил да увеличи определеното най-тежко наказание, ако те не бяха наложени след споразумение.
Прокуратурата е можела да се споразумее с подсъдимия за пробация за 3 г., вместо да иска съдът да я налага при кумулиране на наказанията на Сидеров, подчерта Марков. Софийската градска прокуратура (СГП) е знаела всички образувани наказателни производства срещу Сидеров, който има имунитет в качеството си на депутат и СГП е единствената компетентна да води дела срещу хора с имунитет. А като иска от съда да увеличи наложеното най-тежко наказание, прокуратурата се опитва да заобиколи института на споразумението, отбеляза още Марков.
След заседанието лидерът на "Атака" иронично помоли медиите да информират Брюксел, че вече има осъден политик в България. "По този начин България вече не е същата, решени са много въпроси, може да се каже. Всички забележки на еврокомисията би трябвало да отпаднат", продължи с иронията Сиредов. По думите му вече можело да се приеме, че съдебната система е реформирана, корупцията е отстранена, а престъпността овладяна.
Попитан защо доброволно е участвал в това, като е признал, че е хулиган, вместо да изчака края на съдебното производство и евентуално да бъде оправдан, Сидеров продължи с иронията и отговори: не бих могъл да ви гледам после в очите, защото вие знаете, че съм извършил толкова престъпни деяния. После добави, че е искал Брюксел да признае, че вече има осъден български политик.
До момента Сидеров на пет пъти се споразумя с прокуратурата като призна вината си. За петте случая той получи наказание - пробация. Последното е от края на април, когато лидерът на "Атака" бе осъден на пробация за срок от година и два месеца, в които той ще трябва задължително да се регистрира в пробационната служба по настоящ адрес, както и да се среща с пробационен служител. Освен това от заплатата му ще бъдат удържани 15 %.
Делото за инцидента на летище Варна е единственото, което стигна до съдебна фаза и по него се проведоха десетки заседания.
Още преди да започне съдебното производство, Сидеров сключи четири споразумения с прокуратурата по други производства, като наложеното му наказание и за тях бе пробация.
Лидерът на "Атака" и съпартиецът му Десислав Чуколов бяха осъдени, след като се признаха за виновни за нападението пред магазина на столичната улица "Г. С. Раковски" през октомври миналата година. Наказанието бе пробация за 2 г. Те ще трябва да се регистрират задължително в пробационната служба по настоящия им адрес, както и да се срещат с пробационни служители. Освен това от заплатите им ще бъдат удържани по 25% за двегодишния срок.
Другото споразумение на Сидеров и Чуколов с прокуратурата, което съдът одобри, бе за нахлуването им в НАТФИЗ също през октомври 2015 г., за което те се признаха за виновни. Съдебният състав им наложи отново пробация съответно по 9 и 6 месеца.
Освен това Сидеров се призна за виновен и за случая в Батак от 2011 г., когато по време на честването на тържествата за 135-годишнината от Априлската епопея той се качил на трибуната и отскубнал кабелите за озвучаването.
Сидеров ще чисти и паметници в София в рамките на една година - 100 часа. Той предпочете да прави това пред полагане на безвъзмезден труд, след като съдът одобри споразумението с прокуратурата, с което Сидеров се призна за виновен за хулиганство и нанасяне на лека телесна повреда за инцидент пред Народното събрание от 2013 г. Тогава лидерът на "Атака" влезе в пререкание с журналист, а униформен, който опитал да застане между двете страни, бил блъснат в гърдите от депутата.
Днешното определение на съда подлежи на обжалване и протест в седем дневен срок.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар