"В сферата на туризма знаете и древните траки, и древните перси..." Това беше само една от темите, които министър-председателят Бойко Борисов обяви, че са били обсъждани по време на разговорите му с иранския вицепрезидент (който е местният премиер) Есхад Джангири.
Борисов е на двудневно посещение в Техеран, чиято основна цел е да стопли отношенията между двете страни и да задвижи евентуалния проект за препродажба на ядреното оборудване за АЕЦ "Белене", за което НЕК беше осъдена от международен арбитраж на 620 млн. евро от руската "Атомстройекспорт". В Иран съществува напреднал проект за изграждане на два ядрени блока, които са от същата модификация като тези, които бяха предназначени за АЕЦ "Белене".
Освен казуса АЕЦ "Белене" другата важна тема е постепенното отваряне на Иран след отмяната на по-голямата част от санкциите срещу страната в началото на януари. Това доведе в Техеран цяла върволица от премиери и президенти, които търсят нови възможности за търговия и сътрудничество. Иран притежава 25% от доказаните газови и 9% от доказаните петролни запаси. Преди българския министър председател, от европейските лидери тази година в Иран на посещение бяха италианския му колега Матео Ренци и турския президент Реджеп Таип Ердоган. От края на 80-те години между Иран и България не е имало двустранна среща на премиерско ниво, а на най-високо държавно - от края на 70-те години на миналия век.
Освен туризма и разговорите за "потенциала в ядрената енергетика, който имаме, включително за реактор", Бойко Борисов подчерта и "интересното предложение за нов транспортен коридор Иран - Армения - Грузия - България". По неговите думи още след две седмици в София ще се срещнат представители на четирите страни, за да обсъдят параметрите на евентуалното сътрудничество. Борисов каза, че по предложения коридор може да се пренася и газ. Идеята беше подхвърлена преди няколко месеца по време на среща с енергийния министър Теменужка Петкова с ирански представители, който твърдяха, че по този маршрут може да се транспортира компресиран газ.
Борисов изтъкна, че е поел ангажимент да повдигне в Европейския съвет въпроса за продължаващите ограничения на иранските финансови институции при международните им разплащания (например в Иран не работят кредитни карти). Това е една от основните пречки пред разширяването на международната търговия на Иран.
Иранският премиер Джангири беше значително по-сдържан. Той каза, че по време на разговорите са били обсъждани сътрудничеството в областта на газа, нефта, нефтопреработвателната промишленост, енергийните суровини и земеделската продукция. Наскоро в интервю за азерската Trend News Agency посланикът на Техеран в София Абдоллах Норузи каза, че страната му се интересува от евентуално придобиване на нефтохимически комбинат в София, износ на петрол и газ.
След срещата на Борисов и Джагири бяха подписани три споразумение между министерствата на транспорта и икономиката на двете страни. Очаква се по-късно днес и утре министър Теменужка Петкова да проведе разговори с Министерството на петрола и Организацията за ядрена енергетика на Иран. Премиерът пък се очаква да се срещне днес с иранския президент Хасан Рухани и председателя на иранското Народно събрание Али Ларинджани.
dnevnik.bg
Коментари
Borkata
Браво на него, няма да го огрее...