Срещите в Техеран, на които България се готвеше да предложи на Иран да купи вече ненужния й руски реактор, поръчан за АЕЦ "Белене", преминаха като опознавателни без навлизане в детайли и без споменаване на конкретни суми, съобщи кореспондентът на "Капитал" в иранската столица. Двете страни обаче си обещаха да продължат да обсъждат темата.
Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова се срещнаха днес с вицепрезидента и ръководител на организацията за
атомна енергия на Ислямска република Иран Али Акбар Салехи, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.
На нея министър Петкова е информирала Али Салехи за решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между Националната електрическа компания и "Атомстройекспорт" във връзка с проекта за АЕЦ "Белене". То предвижда НЕК да заплати 535 млн. евро на руската компания, както и да придобие произведеното за изграждането на проекта "Белене" оборудване.
България се надява да се стигне до сделка, за да се разплати с Русия, а разглежда Иран като възможен купувач заради напредналият стадии на проекта за два нови блока в АЕЦ "Бушер". Те са от същата модификация като първоначално предвидените за АЕЦ "Белене" ВВВР-1000/446. В същото време все още няма договор за тяхното изграждане и руската "Атомстройекспорт" не е започнала производството на оборудването.
Темата за взаимодействието между България и Иран в областта на ядрената сигурност е била засегната още през март на заседанието на двустранната смесена комисия за икономическо сътрудничество, припомни днес Петкова. По-думите й от иранска страна е налице интерес към сделката. "Сега ни предстои да информираме "Атомстройкеспорт" за разговорите", допълни тя и уточни, че "в рамките на толкова кратка среща няма как да бъдат обсъждани детайли".
Вицепремиерът Дончев допълни, че предстои още една среща с иранските партньори заедно с руските производители и изрази надежда това да стане възможно най-скоро. "В момента е нелепо да се говори за цена, възможности и срок", допълни той.
Според Дончев пред България има три варианта какво да се прави с оборудването: първият е възобновяване на изграждането на АЕЦ "Белене" с частични инвестиции от държавата, вторият е реакторът да бъде продаден, а третият е да го оставим в музей. "Единственият невъзможен е последният вариант", подчерта Дончев. В отговор на въпрос за рестарт на "Белене" той отговори, че всичко е въпрос на финансиране и сметки.
Вероятно разговорите ще преминат в дълбочина при бъдеща визита в София вицепрезидента и ръководител на организацията за атомна енергия на Иран Али Акбар Салехи, поканен днес от Дончев. В прессъобщението на Министерския съвет се прогнозира, че тогава "ще бъдат обсъдени технически детайли във връзка с бъдещото сътрудничество между двете страни в сферата на ядрената енергетика".
За желанието на България да продаде на Иран реактора се разбра от думи на премиера Борисов преди официалната му визита. В хода на днешните разговори е било изразено съгласие да бъде задълбочено сътрудничеството в енергийния отрасъл и по-специално – да бъде осъществена обмен на опит между ирански и български ядрени експерти. България е изразила готовност да предостави експертиза и в областта на съхранението на ядрени отпадъци.
Представители на научните среди и високотехнологични компании от България и Иран ще участват в работна група за обмен на опит и развиване на икономическите отношения. За това се разбраха на двустранна среща вицепремиерът Дончев и вицепрезидентът по въпросите на науката и технологиите Сорена Саттари.
Дневник
Коментари
Добави коментар