България остава една от най-бедните страни в ЕС и затова е изправена пред предизвикателството да извърши структурни реформи в икономиката, които да гарантират ръст на производителността на глава от населението и дългосрочен икономически растеж.
Това се казва в анализ на рейтинговата агенция "Фич" (Fitch), която потвърди досегашния рейтинг BBB- по българските държавни облигации, издадени във валута, и BBB за тези в български левове, съобщава в днешния си брой "Капитал daily".
Оценката на компанията е, че перспективата пред страната е стабилна заради сравнително ниския държавен дълг и подобряващия се платежен баланс.
Агенцията отчита редица плюсове за България - излишък по текущата сметка от 1.4% от брутния вътрешен продукт за 2015 г. и високо ниво на чужди валутни резерви, които осигуряват доверие във валутния борд. Прогнозите на Firch показват излишък по текущата сметка в размер на 2.2% от брутния вътрешен продукт за периода 2016–2017 г. поради свиващия се търговски дефицит на страната.
Основната причина за това са очаквания за ръст на износа заради поевтиняващото евро и стабилизирането на ключови икономически партньори.
Икономиката на България ще забави ход след 3% ръст през 2015 г. и ще нарасне с 2.1% през тази година, най-вече заради свиване на инвестициите и приключването на европейския програмен период за финансиране 2007 – 2013 г., прогнозират от агенцията.
Предпазливостта на банките ще е основна пречка пред икономическия ръст в краткосрочен план, посочват от агенцията. Въпреки добрата ликвидност на системата ревизиите може да покажат, че има банки, които не провизират достатъчно срещу лоши кредити, се казва в доклада на Fitch.
Излизането на АБВ от управляващата коалиция оставя правителството без мнозинство, но няма да има предсрочни избори преди президентския вот през октомври, макар че отслабената позицията на правителството може да забави изпълнението на реформите, посочва още агенцията.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Необразованите българи не вярват на рейтинговите агенции.