Регионалната инспекция по околна среда и водите /РИОСВ/ съобщи в прессъобщение вчера, че на депото за неопасни отпадъци край “Дивдядово” “е преустановен горивния процес, няма наличие на дим по цялата площ на клетката”.

Проверка на ШУМ.БГ на сметището днес сутринта обаче показа, че твърденията на Екоинспекцията не отговарят напълно на истината.

Оказа се, че димът е по-малко, отколкото в първите дни на пожара, но отделни крайни участъци не са напълно изгасени и тлеят.

“Имам протокол, ходиха моите хора в понеделник, пожарът е потушен и няма нищо повече”, продължи да твърди и днес директорът на РИОСВ Евелина Шишманова. 

Припомняме, че пожарът пламна на 1-ви юли. На 8-ми ШУМ.БГ изпрати запитване до екоинспекцията за информация за измерените пиковите стойности на газовете в атмосферния въздух в района, но отговор не дойде.

В 00,00 часа довечера депото ще бъде предадено за стопанисване от "Титан БКС" на община Шумен, поради изтичане на концесионния договор на фирмата.

В 16:08 часа от пресцентъра на РИОСВ съобщиха, че са извършили проверка на място, която е показала, че Регионалното депо за твърди битови отпадъци в „Дивдядово“ отново гори. Установено е , че има няколко нови горящи участъци. 

От екоинспекцията допълниха, че в района на депото ще започнат измервания за качеството на атмосферния въздух. Те ще бъдат направени със специализирана апаратура за аварийни ситуации от Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда.  

В 18:19 часа от РИОСВ информираха, че няма превишения на нормите за замърсяване на въздуха в кв. „Дивдядово“. "Последните измервания на Регионалното депо за твърди битови отпадъци край кв.  „Дивдядово“  показват, че стойностите на въглероден оксид, флуороводород, формалдехид, фенол, фуран, етиленов оксид, трихлоретан, циановодород, серен диоксид, фосген и циановодород са с нива под минималните гранични стойности", съобщават от екоинспекцията. Резултатите са получени от специализирана апаратура за аварийни ситуации на РЛ – Шумен към Изпълнителната агенция по околна среда.

ШУМ.БГ