Бившият изпълнителен директор на "Кремиковци" и бивш собственик на футболния клуб ЦСКА Александър Томов е окончателно оправдан по обвинението за длъжностно присвояване в особено големи размери от металургичния комбинат. Върховният касационен съд (ВКС) остави в сила оправдателната присъда от Апелативния съд за Томов и Александър Гарибов, Иван Иванов и Божко Бонев.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Томов и бившият изпълнителен директор на ЦСКА Александър Гарибов са оправдани по обвинението, че в съучастие като длъжностни лица са присвоили близо 3.5 млн. евро, след като са нареждали преводи от сметката на футболния клуб в полза на "Креди Суис Солюшън Партнерс". Със същия акт се потвърждава невиността на Томов, бившия член на Управителния съвет на "Кремиковци" Иван Иванов и шефа на фирма "Финметал" Божко Бонев по обвинение за присвояване на недвижими имоти и съоръжения. Според прокуратурата те са прехвърлили собствеността върху хвостохранилище и общежитие, собственост на "Кремиковци", на стойност над 29 млн. лв. на компанията "Вертекс имоти", без да бъдат заплатени.

ВКС е приел, че протестът на прокуратурата е неоснователен. Според магистратите долните съдебни инстанции са изяснили обективно, последователно и в пълнота всички обстоятелства по разпореждането със средства от кредитната сметка на ЦСКА от Томов и Гарибов.

Съдът приема, че е безспорно установено, че прякото предназначение на кредитната линия в "Интернешънъл асет банк" е било за оборотни средства на ЦСКА. Освен това е доказано, че отпускането на траншове е било в зависимост от предоставено обезпечение от "Финметалс холдинг", като именно с парите на това дружество е бил погасен кредитът на ЦСКА в посочената банка. Според ВКС предходните инстанции правилно са приели, че извършените преводи не са били без основание, а в изпълнение на сделката за закупуване на акциите на ЦСКА, което не е било тайна за управителните органи.

"Разпореждането с част от кредитните средства не е било съобразно тяхното формално предназначение – за оборотни средства, но това само по себе си, а и обсъдено в контекста на цялата схема по придобиването на акциите на клуба, не може да се разглежда като престъпление - присвояване", се казва в мотивите на съда.

Съдът приема за изяснено, че за сделките със съоръжения на "Кремиковци" е имало проведена процедура и взето решение от управителните и надзорни органи на дружеството. ВКС посочва, че в закона липсва формулировка кой имот е оперативен и кой не, поради което собственикът има право да определи даден имот като неоперативен, за да може той да бъде продаден.

В решението се подчертава, че най-същественият и упорито пренебрегван от прокуратурата факт е, че макар формално изповяданите сделки да са били за продажба на двата имота от "Кремиковци", крайната цел е била същите имоти да послужат като обезпечение за заплащане на последната вноска за придобиване на акциите на ЦСКА. Съдебният състав не споделя твърдението на прокуратурата за осъществено безвъзмездно прехвърляне на активи в нарушение на взетите решения на управителните органи на "Кремиковци".

"Използваните нестандартни способи за уреждане на търговските отношения относно закупуване на акциите на ПФК ЦСКА АД не дават основание да се счита, че в случая е извършена престъпна дейност, попадаща в обхвата на длъжностното присвояване", казват върховните съдии.

Дневник