Сирийка на 26 години стана първата бежанка Кралица на виното в район Мозел – титла, която традиционно се дава като символ на женствеността на германките.

Този път няколко фамилии, производители в района на западногерманския град Трир, решиха да демонстрират по този начин срещу растящата враждебност към стотиците хиляди имигранти и бежанци.

Кралици на виното си избират в различни части на Германия от началото на ХХ век и момичетата обикновено са облечени в характерни носии.

Сега 26-годишната Нинорта Бано придаде съвсем различен смисъл на титлата, коментира "Ройтерс". Тя е християнка и това ѝ спестява преодоляването на забраната за пиена на алкохол, която изисква мюсюлманската вяра. Няма пречка и Бано да представлява производството и консумацията на вино, които са съществена част от културата на германците.

Тя е избягала преди 3 години от Сирия заедно със сестра си и се обучава да работи в служба за намиране на работа. Когато се изкачи на подиума и ѝ бе поставена тиара, тя благодари на местните жители, че са я приели, както и че коронацията ѝ може да вдъхнови нейни сънародници по-бързо да се приспособят към живота в Германия.

"Знам, че като бежанец първоначално е трудно да се интегрираш в нова страна. Първо, трябва да разбереш законите и традициите ѝ, след което да ги прилагаш. Поради това бих искала са съм своеобразен посланик, за да приложа заедно с други бежанци наученото на практика."

Петер Терг, председател на сдружението на винопроизводителите от Трир-Олевиг, коментира: "Трябва малко кураж да помолиш един от бужанците. Исках по този начин да изпратим послание. Мнозина ни казват, че няма да можем да се справим с това. Аз казвам, че ние, в Германия, можем да го направим и тя се справи чудесно и ще бъде прекрасен посланик на виното".

Дневник