"Ситуацията (с българските банки – бел.ред.) не е розова, ситуацията е нормална. В никакъв случай изводите от тази проверка не трябва да водят до самодоволство." Така председателят на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България Петър Андронов коментира пред Би Ти Ви резултата от прегледа на качеството на активите и стрес тестовете на банките.
По думите му резултатите са показали, че банките имат достатъчно капитал спрямо изискванията в европейския регламент. На въпрос, свързан с резултатите за две от банките - "Инвестбанк" и ПИБ, към които са насочени и най-съществените мерки в доклада, Андронов заяви, че паралелите с фалиралата КТБ са неуместни. Той изтъкна, че банките имат над минимално изискуемия капитал, а нуждата от допълнителни средства е "в рамките на изпълнимото, далече от всякакви критични нива". Проверката не се прави от самата централна банка, а от независими външни оценители. Това, което беше казано, е, че всички банки са над 4.5% - толкова се иска от европейския регламент", посочи той.
Андронов добави, че стрес тестовете не са показали, че няма лоши кредити, а напротив – 665-те млн. лв. обезценки са точно заради лоши кредити, върху които се добавят допълнителни резерви. "665 млн. са и много, и малко. На фона на нашите резултати, на обема на банковата система, на размера ѝ, са прилична малка сума, защото са под 1%. От друга страна, на фона на проверения портфейл, е една допълнителна резерва, която мисля, че би била подходяща на този етап", смята председателят на Асоциацията на банките. Според него няма необходимост от тежки мерки, като назначаване на квестори.
По думите му би било странно, ако някоя банка е укрила информация. "При условие, че се наблюдават на рентген от оценител, от Централната банка, от външен консултант на Централната банка, това наистина би бил добър успех", коментира Петър Андронов. Той посочи, че проверките са обхванали вътрешни и лоши кредити, без да се прави изключение за нито една част от активите, и са обхванали и клонове на банките извън страната.
"Те провериха 75% от кредитния портфейл, в Европа, като проверяваха банките, едва стигаха до 20%, при нас провериха почти всичко", заяви той. Проверява се абсолютно целия портфейл, без значение дали банката има клонове извън страната или извън ЕС, като се започва с най-големите кредити", обясни Андронов.
Той увери, че банковата система е стабилна и посочи, че няма причина за опасения, че тя може да пострада заради събитията в Турция, тъй като стокообменът и делът на турските фирми в балансите на банките е незначителен.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар