Президентът на САЩ Барак Обама заменя присъдата на Челси Манинг с по-лека. Така на практика се получава ефектът на помилването, тъй като разобличителката (влязла в затвора като мъж, но сменила пола) ще бъде освободена през май, съобщи Белият дом.
Преди седмица известният разобличител на методите за масово подслушване на американската Агенция за национална сигурност Едуард Сноудън отправи молба към Обама да амнистира колежката му Челси Манинг вместо него. В момента тя излежава 35-годишна присъда за показване на оперативен видеозапис от борда на въртолет, разстрелващ на 12 юли 2007 г. група мирни иракчани с деца и за предаване още на около 260 000 дипломатически документи на уебсървъра на "Уикилийкс".
Ден по-късно създателят на "Уикилийкс" Джулиан Асанж обяви, че ако Обама гарантира помилване на Манинг, той ще се предаде на американските власти. Брадли Манинг до 2013-2014 г. е военнослужещ от Армията на САЩ. Обвинен е в разкритие на голям обем секретни файлове на дипломацията на САЩ и предаването им на Уикилийкс. Осъден е на 35 години затвор. Успява да издейства разрешение за смяна на пола в затвора в САЩ. /БГНЕС
Коментари
ами
държава на абсурда