Парите, отпуснати за саниране на жилищни сгради до момент - 2 млрд. лв. може да изглеждат много, но всъщност са капка в морето. Това обяви в предаването "Още от деня" по БНТ бившият вече министър на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Тя посочи, че преди да започне програмата нито една сграда не е била цялостно санирана, а сега от предимствата да живеят на такова място, се възползват 350 хил. души.

Според Павлова програмата трябва да продължи минимум 10 г., макар и с частично финансиране от собствениците в бъдеще, за да може да се обнови по-голямата част от жилищния фонд както това е било направено в други бивши социалистически страни.

Тя посочи, че опонентите на бившето вече правителство по темата първи се включили в санирането. Даде за пример депутата от БСП Таско Ерменков.

Множеството вече зейнали по пътищата нови дупки Павлова обясни с необичайните температурни амплитуди тази зима. Тя посочи, че за разлика от държави като Германия и Австрия България не може да си позволи да преасфалтира всички пътища на седем години. Затова и се предлагала тол-системата, чието изпълнение още не е започнало първо заради няколко обжалвания на фирми, а след това заради решението на бивия премиер да спре всички поръчки след подаването на оставка.

Оценката на Павлова е, че всяка година в страната трябва да се преасфалтират поне 1500 км, за да се подобрят нещата. В момента това се правело само за 200-300 км.

Дневник