Европейският съюз даде срок от един месец Унгария да поправи закона си за висше образование, който фактически се оказа насочен изключително срещу Централноевропейския университет, основан и подпомаган от Джордж Сорос.

Зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс заяви в Брюксел, че Будапеща трябва до 30 дни да отговори на забележките по повод закона, който противоречи на основни ценности на ЕС. Ако властите не изпратят удовлетворителен отговор, срещу Унгария ще започне процедура в Съда на ЕС с възможност за последващи санкции.

В четвъртък бе разпространено мнението на Еврокомисията, което е втората от три стъпки преди да се стигне до съд. В него се казва, че законът "противоречи на правото на академична свобода, на правото на образование и на свободата да се прави бизнес".

Еврокомиксията започна процедура и по повод новия закон за дейността на финансирани от чужбина неправителствени организации. В писмото до Будапеща, което е първата от трите стъпки в наказателната процедура, се казва, че текстът му противоречи на законите на ЕС.

"Ройтерс" припомня, че започването на съдебни дела срещу държави заради нарушаването на общностните правила е продължителен процес, от който често има минимален ефект. Това означава, че Еврокомисията има малко средства да влияе на премиера Виктор Орбан, който е на власт от 2010г. и догодина през април му предстоят редовни парламентарни избори за трети пореден мандат.

Той води от месеци насам кампания срещу миграционната политика на ЕС, в която напоследък включи образа на Джордж Сорос. Това предизвика критики от еврейски организации, според които - волно или неволно - се раздухва антисемитизъм.

В четвъртък говорителят на правителството Золтан Ковач съобщи за "Ройтерс", че това било част от "национални консултации" по въпроса за чуждото влияние и масовата миграция в страната и че кампанията ще приключи на 15 юли.

Ковач не разкри колко средства е вложило правителството в хиляди плакати, билбордове, цели страници в пресата и телевизионни реклами.

Бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан се включи с критики днес, изразявайки дълбока загриженост от кампанията, която раздухвала ксенофобски настроени. Припомняйки, че хиляди унгарци са емигрирали след революцията от 1956г., той добави, че се надява Унгария "да намери изход от сегашната изолация и да се върне към ценностите на Конвенцията на ООН за бежанците и Хартата за правата на човека".

Dnevnik.bg