Апартамент, който пресъздава времето от социалистическия бит, обзаведе община Димитровград по повод 70-годишнината от създаването на града.
Жилището пресъздава времето след 1951 г., когато са построени вече първите блокове в новия град и хората се нанасят да живеят в тях по начин, различен от познатия им живот на село. Правят се първите опити за създаване на удобство и уют. Дотогава пристигналите от всички краища на България бригадири са били настанявани в дървени бараки и палатки.
Поради недостига на жилища в началото в новопостроените апартаменти се настаняват по две семейства, каквато е била разпространената практика и в Съветския съюз. Ако семейството е имало деца, то е получавало спалнята и хола, а съседите без деца са оставали в самостоятелната стая. Кухнята, банята и тоалетните са се ползвали общо.
Апартаментът се състои от четири стаи, а всички изложени предмети, са автентични.
Кухнята е обзаведена както е било прието във времената на ранния социализъм - с мивка от тухли, легло с пружина, дървена маса, бял бюфет.
В спалните помещения специален акцент е поставен върху къта за ръкоделие, от какъвто според тогавашните разбирания се нуждаела всяка "труженичка и домакиня". Моделите на дрехите и плетивата жените копирали от популярните за времето си журнали - "Жената днес", а много по-късно и западногерманската "Бурда".
Типичното обзавеждане на гостната включва масивна полирана маса с тежка плюшена покривка и т.нар. салонен бюфет, където са се нареждали на показ по-скъпите сервизи. Интериорът се допълва от радио, грамофон и телевизор "Опера". Телевизорът е работещ и посетителите ще могат да го гледат, макар и в черно-бяло.
Подовете са постлани с характерните жакардови килими, а стените са декорирани с модерните по онова време ковьорчета.
Четвърта стая е обзаведена като кабинет и ще функционира като информационен център, където туристите ще могат да получават информация за забележителностите на общината и съседните населени места, информира общинската пресслужба.
Димитровград е създаден върху основата на три селища – Раковски, Марийно и Черноконево, с решение на Министерския съвет от 2 септември 1947 г. Плановете на властта са били да развива минната, циментовата и торовата индустрия в района. С призива да бъде създаден "първият социалистически град", "градът на мечтите" в строителството са привлечени хиляди младежи, работили безплатно. По данни на "Уикипедия" градът е построен от 50 000 бригадири, които пристигат от 963 български градове и села.
Dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Такова е било обзавеждането не само в социалистическа България, а и в Западна Европа. Във филми от онова време може да се види, а и в съвременни филми, където има моменти от жилища на обикновени хора на години.