Глинена плочка на 3700 години доказа, че вавилонците са открили тригонометрията 1500 години преди гърците и са използвали сложен математически метод, който може да промени науката, каквато я познаваме днес, пише британският в. "Телеграф".
Плочката, обозначена като Plimpton 332 (номер 332 в колекцията G.A. Plimpton на Колумбийския университет), е открита в началото на 20-ти век в Южен Ирак от американския археолог и дипломат Едгар Банкс, вдъхновил създаването на Индиана Джоунс.
Доскоро значението на текста върху нея убягваше на учените, но нов анализ от Университета на Нов Южен Уелс в Австралия показва, че на нея е изобразена най-старата тригонометрична таблица на света.
За разлика от съвременните математици обаче, вавилонците са използвали шестдесетична бройна система. Тя прави изчисленията им далеч по-точни.
"Изследването ни показва, че Plimpton 322 описва формите на правоъгълните триъгълници, използвайки нов вид тригонометрия, основана върху отношения (на страните на триъгълника), а не върху ъгли и окръжности", обяснява д-р Даниъл Мансфилд от Университета на Нов Южен Уелс.
"Това е възхитителна математическа работа, която показва несъмнен гений. Върху плочката не само е изобразена най-старата тригонометрична таблица, а е и единствената напълно точна тригонометрична таблица, заради различния подход на вавилонците към аритметиката и геометрията".
"Това означава, че тя има голямо влияение върху съвременния свят. Вавилонските математици може да са били отживелица в продължение на над 3000 години, но това може да повлияе върху проучванията, компютърната графика и образованието. Рядък пример за това как древният свят може да ни научи на нещо ново".
За баща на тригонометрията досега се смяташе Хипарх от Никея, работил в средата на втори век, пр.н.е. Той е автор на най-старите известни досега тригонометрични таблици, описани в книгата "Хорди в окръжност". Вавилонската плочка обаче е с повече от хилядолетие по-стара.
Дневник
Коментари
Анонимен
Май цялата гръцка история ще се окаже МИТОЛОГИЯ