Часове след като пое пълен контрол над град Киркук, иракската армия съобщи, че е завзела всички петролни кладенци около оспорвания от Багдад и Иракски Кюрдистан град, предаде "Ройтерс". Войниците поеха контрола над нефтените залежи в Бай Хасан и Авана северозападно от Киркук, на броени километри от териториите, които формално са част от Иракски Кюрдистан.
Според въоръжените сили, изпратени от Багдад, под тяхно управление са всички петролни ресурси на държавната Северна петролна компания (международно известна като North Oil Company). Кюрдските бойци започнаха изтегляне и от други богати на петрол раони като Ханакин, близо до границата с Иран, но отвъд територията на Иракски Кюрдистан.
Хиляди напуснаха Киркук, град с около милион жители, от началото на иракската операция, предаде Би Би Си. След обяд иракски войници свалиха знамето на Иракски Кюрдистан от централата на управителя на Киркук, което допреди се вееше там заедно флага на Багдад.
Местни медии съобщиха за празненства на етнически туркмени, много от които живеят в града и околностите и се противопоставят на управление от Ербил. В операцията участваха и шиитските милиции "Хашд аш Шааби", обучавани и въоръжавани от Иран.
В понеделник иракските сили за пръв път влязоха в Киркук, а премиерът Хайдер ал Абади обяви, че операцията на север цели да "защити единството на страната, в която има опасност от разделяне" заради референдума в Иракски Кюрдистан. Той призова жителите "да съдействат на на героичните въоръжени сили". Жителите на Киркук също участваха в допитването, в което 90% от избирателите подкрепиха независимостта на управлявания от кюрди район.
Действията на иракските войници в Киркук предизвикаха спорове сред политическия елит на Иракски Кюрдистан. Управляващата Демократична партия на Кюрдистан чрез бойците пешмерга (които са на подчинение на президента Масуд Барзани) обвини представители на Патриотичния съюз на Кюрдистан, че са сътрудничили на иракската армия в изтеглянето на кюрдски части от Киркук. Последните отричат и твърдят, че са се сражавали, за да защитят града, за разлика от пешмергите. Друга водеща опозиционна партия - "Горан", или "Движение за промяна", обяви, че иракската операция излага на показ грешките на Барзани, и призова за формиране на ново правителство на националното единство, съобщават кюрдски медии.
Същевременно управляващите в Ербил обвиниха Багдад, че допуска участието на Иранската революционна гвардия в операцията. Според тях на терен е изпратен командирът на поделението ѝ за външни мисии "Кудс" ген. Касем Солеймани, за да напътства шиитски милиции, участващи на страната на иракската армия.
В изявление говорителят на Държавния департамент Хедър Науърт изрази "силното безпокойство" на Вашингтон от "информацията за насилие около Киркук". "Поддържаме мирното упражняване на съвместна власт на централни и регионални правителства в съзвучие с иракската конституция във всички спорни зони."
По-рано на импровизирана пресконференция в Белия дом американският президент Доналд Тръмп каза, че властите "няма да вземат страна". "Не ни харесва фактът, че се сражават." Сенатор Джон Маккейн, който оглавява сенатската комисия за въоръжените сили, призова правителството в Багдад да не използва американско оръжие срещу кюрдите.
Някои медии съобщават, че съставената от язиди група "Лалеш" заедно с подкрепяните от Багдад "Хашд аш Шааби" са завзели Синджар. Това е град в Северозападен Ирак, където "Ислямска държава" извърши погром над малцинството на язидите, след като превзе града през лятото на 2014 г. "Лалеш" е свързана с "Хашд аш Шааби" и признава контрола на Багдад. Според местни медии, които наблюдават конфликта, кюрдските бойци пешмерга са се изтеглили доброволно, предавайки града без съпротива.
В града, оспорван от пешмергите и властите в Багдад, има и много критични гласове, според които кюрдите носят основна отговорност за зверствата, извършени над язидите от джихадистката групировка. Обвиненията към пешмерга са, че са закъснели с контраофанзивата срещу "Ислямска държава" и са се забавили с над година - те влязоха в града едва към края на 2015 г.
Междувременно Турция, която се намира на десетки километри от зоните на операцията, отправи похвали към Багдад заради намесата му и обяви, че е "готова на всякакво сътрудничество, за да се приключи присъствието на ПКК на иракска територия". Има се предвид забранената в Турция Кюрдска работническа партия (ПКК), която според Багдад е част от използваната от кюрдите защита на Киркук и други спорни територии. Властите в Ербил отричат.
Dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар