Европейският съюз, САЩ и Япония заявиха във вторник, че ще работят заедно срещу изкривяващите пазара търговски практики и политики, които раздуват индустриалния капацитет, посочвайки няколко ключови елемента от икономическата система на Китай, предаде "Ройтерс".
В съвместно изявление, без да споменават Китай или друга държава, трите страни казаха, че ще работят в рамките на Световната търговска организация (СТО) и в други многостранни групи, за да елиминират нечестните условия за конкуренция, предизвикани от субсидии, държавни предприятия, насилствен технологичен трансфер и изисквания за местното съдържание.
Инициативата отразява нарастващото недоволство сред индустриалните страни заради търговските практики на Китай, както и опасенията, че други развиващи се държави ще последват примера на Пекин.
Според изявлението протекционистките практики будят "сериозни опасения за правилното функциониране на международната търговия, създаването на иновативни технологии и устойчивия растеж на глобалната икономика".
Еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом каза, че китайските промишлени субсидии, включително за алуминий и стомана, вредят на европейските работници по "много, много драматичен" начин.
"Не е тайна, че според нас Китай е голям нарушител тук, но има и други такива страни", посочи Малмстрьом.
При откриването на срещата на министерско равнище на Световната търговска организация в Буенос Айрес в понеделник САЩ и Япония критикуваха липсата на прозрачност в търговските практики на някои страни - членки на организацията, намеквайки за Китай.
В същото време Пекин призова членовете да "се хванат за ръце" и да спазват правилата на СТО в защита на глобализацията на фона на засилващия се протекционизъм.
САЩ са склонни да приемат позицията на ЕС, че СТО не бива да предоставя на Китай статут на пазарна икономика, включително защото това би отслабило значително търговската защита на Запада.
Желанието на ЕС и Япония да си сътрудничат с администрацията на президента Доналд Тръмп идва въпреки различията по отношение на ролята на СТО и бъдещето на многостранните търговски сделки.
Тръмп изразява предпочитанията си за двустранни преговори и търговската му реторика хвърли сянка върху срещата на СТО.
В същото време говорител на организацията съобщи, че министерската конференция на СТО може да приключи, без участниците да успеят да договорят съвместна заключителна декларация заради съпротивата на една от 164-те й членки срещу проектодокумента, подчертаващ значимостта на многостранната търговска система и развитието.
Говорителят не посочи коя е несъгласната държава.
Не са постигнати също така споразумения в области като селско стопанство, сигурност на хранителните доставки, риболов и електронна търговия, по които все още се водят преговори.
Близо 4000 делегати се събраха в аржентинската столица Буенос Айрес за четиридневния форум, който приключва днес, отбелязва БТА.
Дневник
Коментари
Добави коментар