Моята мечта е връщането на наборната служба. Това каза вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов пред депутатите от ресорната комисия, след което обясни, че връщането на казармата не е на дневен ред. Въпросът към него беше от Славчо Велков (БСП), който го попита как да се тълкува заложеното военно обучение в новата стратегия за национална сигурност.
Каракачанов обясни, че в министерството се обмислят два варианта за доброволно военно обучение. Първият е "онези млади хора, които така са възпитани и имат желание" да получат военно обучение от 6 или 9 месеца според това, какво обучение желаят да получат. Обсъжда се дали центровете за обучение да са само два – за Южна и Северна България или да са регионални.
След завършването на обучението те ще попълнят резерва на армията, към който в момента няма почти никакъв интерес. Този вариант бил за тези, които нямат интерес към кариера в армията. След заседанието Каракачанов уточни, че по време на обучението ще се получава възнаграждение.
Вторият вариант е военното обучение е да бъде първо ниво за кадрова военна служба. Всеки гражданин завършил 8 клас и е пълнолетен да мине първата фаза на обучението и ако иска, да остане на служба.
Даването за възможност за доброволна военна служба би събудило интереса да останат в амията, смята Каракачанов. Работната група, която обмисля вариантите, все още не си е свършила работата. Няма яснота и за разходите. Министерството ще възложи социологическо проучване сред младежи на възраст между 14 и 29 години, за да разбере какъв е интересът към доброволната казарма.
В министерството на отбраната се обмисля и въвеждане на военно обучение в горните класове на училището, тъй като сегашните 5 часа годишно не са достатъчни. Вариантите се обсъждат в работна група с министерството на образованието. Мислихме до 40 часа да ги увеличим но има съпротива от министерството на образованието, каза Каракачанов. Той добави, че разбира аргументите на министерството, защото трябва да се промени цялото учебно съдържание. Мисли се и за въвеждане на едноседмично практическо обучение на учениците през лятото. То можело да се извършва във военните университети, които тогава са празни.
Каракачанов съобщи, че актуализираният проект за купуване на нов за армията изтребител и проектът за нови бойни машини на пехотата ще бъдат внесени в Министерския съвет и след това в парламента още този месец.
Авиационният факултет на военния университет в Долна Митрополия може да стане самостоятелен факултет и в него да има граждански авиационния специалности през 2020 г., каза още Каракачанов.
Дневник
Коментари
Анонимен
"ще се получава възнаграждение"..да не би по 1.50 лв.на месец,когато аз служех на времето..
Анонимен
Тоя имал мечти. А работа няма ли?
Анонимен
И Албания имаше бомбоубежища.
Държавата се превзема отвътре: деморализация, наркомания, болнавост, инфантилност; продадени комуникации, продадени суровини, липса на предприятия от тежката промишленост, продажни управници.
Между другото: Защо в сайта не напишете, че Тръмп за трета поредна година е номиниран за нобелова награда за мир?
Анонимен
и мойта мечта да върнат 20 години за пенсия