На официална церемония тази вечер Българският лекарски съюз, зъболекарският съюз, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Министерството на здравеопазването подписаха Националния рамков договор.
Документът, който определя цените и обемите на медицинските услуги, които ще бъдат платени от 1 април до 2018 г., бе подписан в последния възможен ден на официална церемония в Министерството на здравеопазването, след като премиерът Бойко Борисов се ангажира в спора между съсловните организации и касата. Повод за разногласията стана дългът от 271 млн. лева към чужди фондове за лечение на българи в чужбина, за който съобщи управителят на НЗОК Камен Плочев.
Рамковият договор предвижда общо 148 млн. лева повече за болничната и 14 млн. лв. повече за извънболничната помощ в сравнение с миналата година. В НРД се предвиждат и увеличения на 136 клинични пътеки, сред които по специалностите пулмология, акушерство и гинекология, раждания, педиатрия, неврология, за рехабилитация и долекуване.
"Не мога да пропусна факта, че този договор осигурява над 400 млн. лева допълнително пари за здравния сектор", заяви днес министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Той изтъкна, че са увеличени близо половината от клиничните пътеки, като при някои от тях увеличението достига до 450 лева.
Министърът се обърна специално към общинските болници, които през януари протестираха с искане за по-добро финансиране и настояха за увеличение на клиничните пътеки, които не са променяни от години. "Това, което поех като ангажимент към тях, вече е факт, клиничните пътеки са завишени и мисля, че това ще създаде спокойствие", каза Ананиев.
Той добави, че за пръв път се прави "една сериозна крачка в договора със зъболекарския съюз", като е осигурено финансиране за протези за хората между 65 и 69 г.
Dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Мале, наща кака и тя съй дюздисала там.
Анонимен
В здравната каса има над 3 млрд. и 800 млн. лв. Сега временно ги управлява шуменската директорка. Титулярът е болен или разболян. Скоро времето ще покаже, пише Георги Василски от БНР. Шуменската директорка е тамошен шеф пети мандат. Преди по-малко от пет години беше осъдена за конфликт на интереси. Сключила договор с клиниката на баща си и сестра си и им дала 163 065 лв. Според присъда на Административния съд, сегашната повелителка на над 3,800 млрд. лв. народно здраве е платила глоби от общо 12 000 лв. и е трябвало да върне още над 23 000, които получила като възнаграждение и облага от роднинската услуга. Дори не е интересно, защо е оставена на поста си. Може би заради сегашния момент?
Анонимен
Никога не е късно човек да стане за резил.
Анонимен
как може и тая крадливата йорданка да я показват каква голяма корупция в тая здравна каса дерат хората за здраве доплащат на джипи на болници и пак няма пари
Анонимен
НЯМА СРАМ ТАЯ ШУМЕНСКА КРАДЛА
Анонимен
ухилила съ е кат пача
Анонимен
Маймуна.