Когато чужденец от български произход е влязъл законно на територията на България и не притежава виза за дългосрочно пребиваване, но има регистриран в Националната агенция по приходите трудов договор с местен работодател, ще може да получи право на пребиваване и без виза. Това е една от промените в Правилника
за прилагане на закона за чужденците, одобрена днес от правителството.

По този начин чужденецът ще има право да кандидатства за статут на постоянно пребиваващ след плащане на предвидената такса, но без да преустановява работа и да напуска територията на страната, за да получи виза, информира правителствената пресслужба.

Чужденците от български произход, които кандидатстват за получаване на право на постоянно пребиваване, занапред няма да се налага да доказват издръжката си, е друга промяна в правилника.

Чужденците, които кандидатстват за единно разрешение за пребиваване и работа, ще чакат от администрацията отговор не по-дълго от 7 дни, а не 14, както беше досега.

Ще има по-ясен ред за чужденците, които осъществяват търговска дейност в страната и искат да получат право на продължително пребиваване. С измененията се уточнява кои документи те ще трябва да представят на администрацията сами, а кои тя ще си набави служебно от институциите.

Нова глава в правилника урежда реда, по който деца - чужденци, които не са придружени от родителите си, ще бъдат настанявани в специализираните институции. Тази промяна отразява и получените предложения и бележки от Българския хелзинкски комитет и Върховният комисар на ООН за бежанците, се казва в съобщението на правителствената пресслужба.

Създава се и нов ред, по който ще се прилагат въведените със закона допълнителни мерки за обезпечаване на връщането на граждани на трети страни вместо да бъдат принудителното настанявани в Специалните домове за
временно настаняване на чужденци (СДВНЧ) към дирекция "Миграция". Предвидена е и възможност чужденците, които не са настанени в такъв дом, да се явяват всяка седмица в МВР. Така ще има контрол на незаконно пребиваващи чужденци, които са извън домовете.

Въвеждат се изисквания и за издаването на европейски пътен документ за връщането на незаконно пребиваващи граждани на трети държави.

Предвидена е и промяна на Правилника за издаване на българските лични документи, с която се преодолява
различието при изписване на имена на чужденци, влезли в България с документ за задгранично пътуване, но притежаващи акт за раждане, съставен у нас.

dnevnik.bg