Комитетът по световното наследство на ЮНЕСКО гласува редактирано решение за Национален парк Пирин, в което отпадат важни препоръки и искания на комитета към правителството от първоначалния проект за решение, а именно кабинетът да не прилага спорните изменения в настоящия план за управление на Пирин от декември 2017 г., докато не бъде направена пълна екологична оценка на проекта за новия план (корекциите в решението на ЮНЕСКО с нанесени в червено върху първоначалния проект и могат да бъдат намерени тук). Става дума за поправките, гласувани от Министерския съвет (МС) между коледните и новогодишните празници, които предизвикаха гражданско недоволство и протести, както и сериозни притеснения от презастрояване на парка.
Днешното решение вече е коригирано и смекчено на дипломатична препоръка правителството "да се въздържа" от прилагането на тези поправки преди да бъде направена екологична оценка на плана.
България изпрати за тазгодишното заседание на комитета в Бахрейн делегация от шест представителя на кабинета, начело с вицепремиера Валери Симеонов, която е лобирала за преразглеждането и промените в проекторешението за Пирин, с което да отпадане най-важната констатация - че планът за управление на парка трябва да мине през пълна екологична оценка.
Кои държави предложиха преразглеждане на казуса
В момента България не е член на комитета, в който на ротационен принцип участват около 20 държави. Затова и други държави са инициирали отваряне на решението, както и въпросните поправки, за да може то да бъде коригирано в рамките на днешната сесия. Страните, поискали промяна на текста за Пирин, са Азербайджан, Буркина Фасо, Куба, Босна и Херцеговина, Зимбабве, Китай, Танзания, Бразилия, Тунис, Кувейт и Ангола.
В гласувания вариант ЮНЕСКО изисква от държавата да изчака и да се съобрази с окончателното решение на Върховния административен съд. Сегашното решение на съда изисква пълна екологична оценка на новия план за управление на парка, но се обжалва от министъра на екологията Нено Димов. Във финално гласувания текст е премахната заявката, че "комитетът потвърждава решението на съда" .
Отпаднал е и коментарът, че ЮНЕСКО "изразява загриженост", че гласуваните изменения в сегашния план залагат увеличаване на ски инфраструктура в буферната зона. Вместо това се отбелязва, че това "не се забранява" и се добавя, че комитетът изисква гаранции от държавата, че това "развитие няма да повлияе на универсалната стойност на обекта.
В проекта си за решение от международната организация изразяваха директна загриженост и наблягаха на нуждата от екологична оценка за новия план, подкрепяна от решението на Върховния административен съд в тази посока и настояваха за конкретизиране на документа, както и на начина на използване на водите от планината с водохващания – само за питейни нужди, а не за изкуствен сняг.
Екокоалицията: Правителството е решено да сече в Пирин
Днешното решение на Комитета по световното наследство на ЮНЕСКО показва, че българското правителство е твърдо решено да допусне застрояване на Пирин и сечи на вековните му гори. Така коментират събитието от коалиция "За да остане природа в България".
По думите им залогът е голям щом българското правителство си е позволило "политическа игра на много високо дипломатическо ниво със страни извън Европейския съюз" .
Кабинетът: Искането за екооценка блокира развитието на региона
Според съобщение, разпространено от правителствената пресслужба, предложените от българска страна текстове са били гласувани с пълен консенсус от държавите-членки на Комитета днес.
Според кабинета, призивите в първия вариант на решение на ЮНЕСКО да не се изпълнява решението на Министерски съвет и изискването на комитета България да извърши екoлогична оценка на новия план за управление, "не се изисква от европейското и българско законодателство и би блокирало развитието на региона за десетилетия напред". В рамките на три дни българската делегация е провела редица срещи с Международния съюз за защита на природата и делегациите на всички останали държави-членки на Комитета, разказват от пресслужбата на МС и уточняват, че накрая те са гласували с единодушие предложените редакции, обясняват от пресцентъра на МС.
В своето изказване вицепремиерът Валери Симеонов е поканил представителите на Комитета да посетят град Банско и националния парк. Той е представил "целенасочената политика на българската държава за баланс между опазване на околната среда и развитие на туризма," посочват от МС.
Дневник
Коментари
Горан
Браво на ЮНЕСКО! А дано сега тук се вслушаме в решението им и да няма повече мрънкане, а да има реални действия и развитие на ски туризма