Броят на полицаите в България е достатъчен и няма нужда да бъде увеличаван, а трябва да бъде правилно разпределен. Това се казва в анализ на Световната банка на разходите за полицейска и противопожарна дейност. Докладът е изготвен по искане на българското правителство и може да бъде видян на сайта на Световната банка.
От финансовата институция предупреждават, че заключенията са направени върху частични данни и е необходима внимателната им интерпретация. "Докладът се фокусира върху общи тенденции, отбелязва интересни, а също и неочаквани констатации. Допълнителен анализ е необходим, за да се разберат причините за тези неочаквани констатации", се казва в анализа.
Макар да не обхваща цялостната дейност на МВР, той е концентриран върху областните дирекции на полицията, Главна дирекция "Национална полиция" и пожарната. А в тези дирекции са концентрирани 75 % от разходите, както и приблизително 50 % от работещите в системата.
Изводите в анализа показват, че обещанието от втория кабинет на Борисов за полицай във всяко село е изпълнимо - без да се наливат допълнителни пари за различни идеи към постигането му, а чрез правилното разпределение на работещите в системата полицаи.
Докладът на Световната банка показва известни и до момента неща - МВР поддържа твърде голяма администрация, което е причина за драстично увеличаване на разходите за персонал. Както и че доверието на гражданите към надеждността на полицията е второто най-ниско в ЕС. А полицаите се оплакват, че ефективността им е ограничена от състоянието на оборудването, от прекалено многото време за канцеларска работа, от допълнителните отговорности, наложени в често променяното законодателство и съкратените социални придобивки.
В доклада се дават и решения - драстичното свиване на броя на областните дирекции на МВР, консолидиране на администрациите им и по-ефективни обществени поръчки ще доведат до повишаване на доверието в полицията. "Човешките ресурси биха могли да бъдат използвани по по-добър начин чрез преразпределяне на персонала по функции и по области, така че да има достатъчно полицаи и пожарникари по улиците, както и чрез рационализиране на администрацията, така че персоналът да отделя по-малко време за административни дейности и повече за борба с престъпността и гарантиране на сигурността", се казва в анализа.
В него се допълва, че сравненията между страните в съюза показват, че броят на полицаите в България е сравним с този в други държави-членки на ЕС и следователно България не се нуждае от повече полицаи.
Световната банка отбелязва, че България е направила значително съкращение на персонала в МВР през последните години, което е довело до намаляване на числеността на полицаите до средната за ЕС. "Това е важно постижение като се има предвид, че през 2008 г. съотношението на числеността на полицейските служители в България към броя на населението беше едно от най-високите в ЕС". Но въпреки този факт според международната институция страната се нуждае от съкращаване на администрацията във вътрешното министерство.
Анализът на разходите е показал, че България е с най-големи разходи сред сравнимите страни от ЕС, но постигнатите резултати са незадоволителни.
Броят на администрацията е прекалено голям
Според Световната банка раздутата администрация се дължи на сложната организационна структура с дублиране на административни функции. МВР е едно от министерствата с най-много структури, чиито ръководители са второстепенни разпоредители с бюджет - функционални и териториални, всяка от които има собствена администрация. Въпреки ревизиите през последните години, МВР все още има голям брой областни дирекции. Банката дава за сравнение Чехия, където броят на областните дирекции е наполовина по-малък при 30% повече население.
Според доклада на банката съществуващите 28 областните дирекции на полицията може да бъдат намалени на 7. Така администрацията ще намалее почти наполовина и ще се освободи човешки ресурс за други дейности.
Изчисленията на експертите от Световната банка показват, че в България този ефект би довел до годишни спестявания от близо 29 млн. лв. Допълнителни икономии от 6.5 млн. лв. годишно биха могли да дойдат, ако новите 7 ОДМВР обединят администрациите си с тези на пожарната, прогнозират още експертите.
Анализът показва още, че значителен дял от техническите ресурси се използват неефективно - от 3% в Бургас до 29% в Кюстендил.
Заплатите на българските полицаи са като в Швеция
"Обратно на общоприетото схващане, заплатите на полицейските служители в България не изглеждат ниски. След като се вземат предвид разликите в дохода на глава от населението, заплатите на полицейските служители са на същото равнище като в Швеция и Словения и по-високи от тези в Дания, Естония, Литва и Латвия. В България персоналът на МВР е сред най-добре платените със среден месечен разход на човек в размер от около 1776 лв. за 2016 г.", се казва в доклада на Световната банка. Тези пари обаче не стигат до полицаите, защото половината се връщат в държавния бюджет заради социалните им осигуровки.
"Основната причина за този висок среден месечен разход на човек са високите социални вноски, които представляват 51% от разхода за персонал", се обяснява в анализа на финансовата институция. В него се посочват и друг фактор за високите разходи за персонал - високият дял на свободни работни места в МВР, който е около 13 %.
Така на вътрешното ведомство се налага да плаща повече пари за извънреден труд на работещите в системата полицаи. Освен това подобна висока степен на незаетост оказва влияние върху морала и ефективността на полицията и пожарникарите. Повече от половината свободни работни места са в категорията с най-ниско възнаграждение. Персоналът от тази категория има малко възможности за кариера в системата на МВР.
Правилното разпределение на пожарникари - 22 % повече спасени животи
Според Световната банка правилното разпределение по области на съществуващия брой пожарникари и налични транспортни средства и техника, ще доведе до запазване на 22% повече човешки животи и ще предотврати 22% от материалните загуби.
Дневник
Коментари
Анонимен
Становището на Световната банка е по искане на правителството на България!!!! Да се разбира:
1.Правителството е изнесло на чужда финансова институция подробни данни за структурата на МВР, Защо на финансова институция и дали Световната банка не е и открито политическа институция за намеса във вътрешните работи?
2. Правителството признава, че не е в състояние да направи обективна преценка на положението в страната, т. е. признава неподготвеността и некадърността си;
3. Правителството плаща на лица и институции за консултантски услуги (несъмнено) огромни суми, за да им се каже същото, което им казват стачкуващите полицаи - че администрацията е раздута.