Централната избирателна комисия (ЦИК) все още не е взела решение дали ще изпълни решението на Административният съд - София-град, което е, че машинното гласуване трябва да се въведе до половин година.
Това съобщи пред "Дневник" говорителят на ЦИК Александър Андреев. Комисията ще вземе решение на редовното си заседание във вторник. Делото бе заведено от бившите депутати и настоящи членове на "Демократична България" Мартин Димитров и Петър Славов.
Андреев каза, че в комисията е получено писмо от Министерството на финансите, в което се изразява готовност ще бъдат осигурени средства за купуване на машините, както и за осигуряване на помещение за съхранението им и за техническа поддръжка.
Главният аргументи на ЦИК в делото беше, че не може да въведе гласуването, без да е обявена обществена поръчка за машините.
Според съдебното решение ЦИК трябва да осигури машини за алтернатива на аналоговия хартиен вот във всяка секция, както постановява Изборният кодекс. Това трябва да стане до февруари догодина, т.е. няколко месеца преди европейските избори. Според действащия закон във всички избирателни секции в страната трябва да има опция за гласуване през машинно устройство, а не само чрез стандартните хартиени бюлетини.
Според разпоредбите в Изборния кодекс на извънредния парламентарен вот на 26 март 2017 г. във всички секции в страната трябваше да има възможност за машинно гласуване. Затова бе обявена обществена поръчка за наемане на 12 500 машини за гласуване с прогнозна цена от 15 млн. лева без ДДС, но заради кратките срокове се яви един кандидат, който по-късно обяви, че не може да изпълни поръчката.
На изборите за евродепутати през 2019 г. трябва да бъде въведено и дистанционното електронно гласуване, за каквото референдум инициира президентът Росен Плевнелиев. Бюджетът за пилотната система е 1.5 млн. лева. ЦИК поиска отлагане на електронното гласуване.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар