Финансови санкции за работодателите, които нямат служители с увреждания или са наели по-малко, отколкото е определената за тях квота, предлага текст, залегнал в подготвяни от работна група промени в Закона за хората с увреждания. обсъждана в работната група, пише "Сега". За идеята информира Българската стопанска камара, която е представила в работната група отрицателно становище.

От 2010 г. Кодексът на труда задължава работодатели с повече от 50 служители да определят всяка година работни места, подходящи за трудоустрояване, като те трябва да са между 4 и 10 процента от общия брой на заетите в зависимост от икономическата дейност.

Сега се предлага да се въведат квоти за наемане - в предприятия с между 20 и 49 служители да работи поне един човек с увреждане, в тези с до 99 заети да са поне двама, а в по-големите - 4% от списъчния състав на персонала.

Друга новост е предложението всеки работодател, неизпълнил квотата, да плаща компенсационна такса в размер на 30% от минималната заплата за всеки неназначен човек с увреждане.

"Работодателите в частния сектор трябва да реализират продукцията и услугите си, за да осигурят средства за работна заплата. При наемане на персонал за един работодател са от значение неговите знания, умения, опит и квалификация, както и поддържането на конкурентни позиции на съответния пазар. Редица компании приемат и прилагат социално отговорни политики, насочени към различни каузи, към своите служители и обществото", пише стопанската камара като напомня, че работодателите гледат на хората с увреждания като на потенциален трудов ресурс особено в сегашната ситуация на недостиг на работната сила. Едновременно с това напомнят, че има и компании, които изпитват икономически затруднения.

В условията на пазарна икономика, осъществяването на социални мерки от работодателите трябва да е доброволно като се използват насърчения (например, данъчни облекчения), а не задължения и санкции, смята работодателската организация. Тя изтъква, че прекомерната защита в трудовите отношения действа възпиращо при наемането и затова дори имало случаи, когато кандидати за работа укриват увреждането си.

Дневник