Състав на Софийския градски съд с докладчик съдията Петя Алексиева отсъди, че и дворецът Врана, където живее Симеон Сакскобургготски, е собственост на държавата, а не на българската царска династия.

Решението е очаквано, тъй като след решаващия акт на Върховния касационен съд от 2012 г. за отказа на реституция на чифлика Кричим, всички съдилища се произнасят по един и същ начин - въз основа на онова решение. Така последният български цар се оказа единствен в Европа, който не е придобил частна собственост.

Сградата Врана заедно с парк Врана е построена от цар Фердинанд в края на XIX - началото на XX век и оттогава е използвана за дом на царската фамилия, включително и от Сакскобургготски от завръщането му в България досега. От три години там се помещава и музей на Третото българско царство, създаден от него.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативния съд.

След последното решение за Врана остава да чака на първа инстанция само делото за 16-те хил. декара рилски гори. А на последната върховна инстанция са в процес на обжалване решенията за Царска Бистрица и земеделското стопанство Врана (ползвано от бившето УБО).

През ноември 2017 г. правителството и Симеон Сакскобургготски показаха намерение да сключат споразумение за имотите извън онези, за които вече се е произнесла последна инстанция. Но Обединените патриоти в лицето на ВМРО и "Атака" се обявиха против и премиерът Борисов не посмя да продължи разговорите.

В Европейския съд в Страсбург очакват решение две жалби на Симеон Сасккобургготски, както и една за мораториума на парламента от 2009 г., поставящ под възбрана реституираните имоти до приемането на закон, но такъв и досега не е изготвен.


Dnevnik.bg