Стотици хора се поклониха пред Мемориала на жертвите на тоталитарните режими у нас край НДК. Цяла Европа отдава почит днес на загиналите заради репресиите.
Европарламентът определи 23 август за Европейският ден в памет на жертвите на сталинизма и нацизма, известен също и като Ден на черната панделка и се отбелязва всяка година от институциите на Европейския съюз от 2009 г. насам.
Официалното наименование у нас е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им.
Решението за това беше взето на 27 ноември 2009 г. от 41-вото Народното събрание по предложение на депутата от Синята коалиция Лъчезар Тошев.
За първи път предложението датата 23 август да се чества като "Ден на жертвите на сталинизма и нацизма" е направено през юни 2008 г. на конференцията в Прага под надслов "Европейската съвест и комунизмът", където е приета и придобилата известност в цяла Европа Пражка декларация.
Документът, подписан от президента Вацлав Хавел, депутати на Европейския парламент и на Чешкия парламент, историци, политически затворници, учени, писатели и дисиденти, призовава за международно осъждане не само на нацистките престъпления, но и престъпленията на комунизма. В декларацията се предлага 23 август - деня на подписването на съглашението между Хитлер и Сталин, да е ден за възпоменание на жертвите на нацистките и комунистическите тоталитарни режими.
Три месеца по-късно - през септември 2008 г. Европейският парламент приема своя декларация с препоръка към държавите членки на ЕС за обявяване на Ден за възпоминание на жертвите на престъпленията на сталинизма и нацизма.
Различните парламенти приемат различни наименования за деня на памет, но смисълът е един и същ.
Днес.бг
Коментари
Анонимен
Икономическите репресии също са репресии.
След 1990 година България изгуби стотици пъти повече квалифицирани кадри. Това не е ли терор?
Не е
Човек трябва да има свободата да избира къде да живее, каквато нямахме във времената на мрачния тоталитаризъм.
Анонимен
Има право. Да избира и къде да умре.
През Турско също. Левски е можел да умре в манастира край Карлово, можел е да умре в Русия, можел е да умре във Влашко, в Цариград, в Солун, в Анадола.
Раковски е обходил повече свят, знаел е повече езици. Защо ли са били толкоз прости, че са се върнали в земята, която ги е хранила?
Анонимен
Кой ще бъде денят в памет на жертвите на фашизма и новия варварски капитализъм?
Анонимен
Да,главната им цел е било да унищожат интелегенцията,борещите се за свободен живот, и го направили.За това може би днес по-съзнателните граждани си стягат багажа докато не е късно.Чувства се един тих и нагъл начин за да се повярва че все още ще се оправим.Дано.Не съм песимист но едва ли..
Анонимен
Почти всички, които си стягат багажа, го правят не от интелигентност, а за да ползват облаги от две държави. Същото е при турците, заминали за Турция, същото е при всички, заминали за някоя друга страна, но знаейки, че тук, в България, имат дом, имат хора, при които могат да се върнат, имат и възможност да си останат в родната страна, без някой да им причини зло.
Анонимен
Гробът на убитите от т.н. народен съд беше на входа на паркинга на Билла до гумаджийницата.При строителството всичко беше изринато.
Анонимен
курнелия що я няма да оплюе комунизма
Анонимен
Простият е винаги недоволен - и при комунизма и сега. Защото винаги е аутсайдер.