От началото на август ловците от ЛРД „Сокол“ са започнали изграждането на 22 ями като превантивна мярка срещу Африканска чума по свинете. В тях ще се заравят отпадъчните свински продукти, след отстрела на животните.

Това каза за ШУМ.БГ председателят на ЛРД „Сокол“ адвокат Стоян Стоянов по повод изискванията на Изпълнителната агенция по горите до 25 септември въпросните ями да бъдат готови.

„Още от началото на август сме в процес на подготовка, някъде вече имаме и изградени ями и срокът за всички останали ще бъде спазен", уточни Стоянов.
Той допълни, че вече са проведени и два инструктажа с над 350 ловци от 22-те ловни дружинки. "Ловците знаят какво да правят, те са обучени да разпознават симптомите на болестта, да обработват мястото, където е отстреляно животното и да обработват трупа. Инструктажите бяха проведени с представители на Областна дирекция по безопасност на храните, регионалната дирекция по горите, ловните стопанства в Шумен и Паламара", обясни Стоянов.

Той добави, че ЛРД "Сокол" вече е закупило дезинфектанти, пръскачки, латексови ръкавици, калцуни за всяка ловна дружинка и всичко необходимо като мерки е взето още след решенията на Областната епизоотична комисия, проведена през юли.

В момента груповият лов на диви свине е забранен и се извършва само индивидуален. „Досега нямаме констатиран случай на заболяло животно, взетите проби са с отрицателни резултати“, каза Стоянов.

ЛРД „Сокол“, в което членуват над 900 ловци, е готово за откриване на ловния сезон в началото на октомври, но според председателя началото му може да се забави, заради близостта ни до откритите огнища на Африканската чума по свинете.

Във ферми в Шуменска област се отглеждат към 70 000 прасета

и досега няма постъпил сигнал за болни животни, каза областният управител  Стефан Желев. Той отбеляза, че институциите, натоварени с изпълнение на решенията на областната епизоотична комисия работят по набелязаните превантивните мерки. „Вече са отбелязани и местата във всяка община съвместно и под контрола на Басейнова дирекция за изграждане на ями, където евентуално да се загробват болни животни“, каза Желев.

ШУМ.БГ