Хиляди полицаи ще пазят демонстрацията, с която днес каталунците ще отбележат своя "национален празник" днес на фона на повишаващо се напрежение заради исканията на властите в Барселона за повторно допитване за независимост. На каталунските служители на реда - "Мосос д'Ескуадра", ще помагат и около 1000 изпратени от Мадрид полицаи, а според в. "Ел периодико" гвардейци, които е трябвало да напуснат след месеци извънреден престой в автономната област, ще трябва да останат заради празника.

Това ще е първата "Диада" след събитията от миналата година, когато Барселона едностранно обяви независимост и в резултат временно изгуби автономията си. "Омниум", една от двете ключови активистки организации, агитиращи за независимост, е съобщила за десетки културни събития в цялата страна. За кулминацията в Барселона тази вечер ще дойде един от сепаратистките "изгнаници", рапърът Валтоник.

Другата голяма активистка група, Каталунска национална асамблея, съобщи, че за демонстрацията на Деня на републиката вече са се записали поне 440 хил. души (над 8% от общия брой каталунски избиратели) и са продадени 270 хил. тениски.

Преди събитието сепаратистките лидери, които са в затвора или в чужбина, изпратиха общо писмо, в което призовават каталунското общество да участва в демонстрацията за "свобода, правосъдие и демокрация".

Кабинетът на премиера Ким Тора, който наследи уволнения Карлес Пучдемон, иска нов референдум, по-малко от година след последния. Той също така настоява за освобождаване на т. нар. "политически затворници" - арестуваните заради кампанията за референдума политици и активисти - и да се свалят обвиненията срещу тях, отправяйки искането си към кабинета в Мадрид, Вчера обаче генералният прокурор Мария Хосе Сегара каза, че ще се действа твърдо и с "абсолютна автономия" срещу всякакви действия, свързани с "процеса".

Нов референдум, но само за независимост

В обръщение миналата седмица Тора поиска от Мадрид да се съгласи с нов референдум за независимост и каза, че властите в Каталуня искат отново да има допитване, но този път да е законно. Премиерът Педро Санчес вече е обещавал референдум за нов статут с по-голяма автономия, но е изключвал да става дума и за самоопределение. Междувременно лидерите на доскоро управлявалата Народна партия и центристката формация "Граждани" се обърнаха към Санчес с критичен призив за по-твърди позиции към Каталуня.

В обръщение преди празника Тора също така призова гражданите да се "съпротивляват" срещу "несправедливостите, страха, затворите или изгнанието". Тора сравни сегашната ситуация с Войната за наследяването на испанската корона в началото на 18 в. - през 1713 г. каталунските институции са разформировани от в края на конфликта, спечелен от Бурбоните. Сега Женералитат (институциите на самоуправление, които проследяват началото си до късното Средновековие) трябва да изпълни ангажимента си "да направи Републиката действаща", добави лидерът.


За широка автономия според договорения тогава "статут" на областта каталунците вече гласуваха през 2006 г. Няколко години по-късно части от "статута" бяха отменени от Конституционния съд на Испания и това даде тласък на каузата за независимост.

Кулминацията дойде след референдум на 1 октомври миналата година, неразрешен от властите в Испания, при който се стигна и до сблъсъци с националната полиция. Няколко седмици по-късно, на 27 октомври, каталунският парламент обяви независимост от Испания. В резултат Мадрид задейства конституционен член, който позволи ограничаване на автономията, и отстрани каталунското правителство.

Митингите на 11 септември през последните години - от началото на десетилетието насам - имаха ясна цел: да се покаже по мирен и примерен начин, че много хора искат независимостта, и тази кауза мобилизира голяма част от обществото. Това започна да се променя след демонстрацията от миналата година, пише в. "Ла вангуардия".

Сблъсъкът с държавата се "отлага"

Според в. "Ел конфиденсиал" кабинетът на Тора и поддръжниците на независимостта са изработили стратегия за нова кампания, която трябва да разпали напрежението преди изборите за Европейския парламент през май. Ще бъдат "активирани последователи" през този месец, а октомври трябва да е времето на "голямата мобилизация", обяснява източник от испанските служби.

Според него кулминацията трябва да е между началото на първия процес срещу поддръжниците на независимостта и първата присъда. "Положителното е, че до този момент има още време, така че досега не е ясно, че действително ще се стигне до епизоди на насилие."

Това същевременно не означава, че каузата на независимостта не създава напрежение между Мадрид и Барселона. Жълтите лентички (символ на "политическите затворници"), каквато носи дори Тора, стават повод за пререкания с испанския кабинет, а и нуждата на желаещите отцепване от символика означава, че ще има периодични демонстрации - например на 20 септември, 1, 3 и 25 октомври. Целта няма да е пряк сблъсък с Мадрид, а мирен призив, с който да се насочи вниманието на международната общност и да се легитимира искането, казва друг източник на вестника. Това обаче не изключва провокации, с които да опитат да внушат, че каталунците са "потиснат народ".