Регистрираните в офшорни зони фирми и дружества ще трябва да декларират в България кои са действителните им собственици - физически лица, както и да посочват лица и данните за контакт на пребиваващите в страната представители. Фирмите ще трябва да посочват и юридическите лица и организации, които ги управляват пряко или непряко.
Това се разбира от предложение за промяна на Наредбата за водене, съхраняване и достъп до Търговския регистър на юридическите лица със стопанска и нестопанска цел, качен на сайта на Министерството на правосъдието.
Промяната в наредбата е финален етап на процеса, започнат с промяна на редица закони, които целят ограничаването на данъчни измами и прането на пари. Така постепенно парламентът промени Закона за данъка върху добавената стойност, Закона за пазарите на финансови инструменти, Закона за кодекса на труда, а през март тази година влезе в сила нов Закон за мерките срещу изпирането на пари.
Той вмени на бизнес посредниците, финансовите институции и предоставящите юридически услуги отговорност да проверяват клиентите си, да съхраняват документите, да оценяват възможност в изпълнени чрез тях сделки да се перат пари и да разриват съмнителни операции. С промяната в наредбата се определя и техническия ред за представянето на нужната информация пред Агенцията по вписванията, като се одобрява и формата на конкретните заявления за тази цел.
Дружествата ще трябва да подават тази информация пред Агенцията по вписванията. Те ще трябва да изпращат заявление за действителния собственик, ако той вече не е вписан в Търговския регистър. Информацията, която ще се изисква, е гражданство, граждански номер или дата на раждане и адрес.
Тя ще бъде видима и достъпна само за "Финансово разузнаване" на ДАНС, Българската народна банка, Комисията за финансов надзор, звената за финансово разузнаване на други държави и юрисдикции, застрахователи със седалище в България, които са получили лиценз, лизинговите дружества, инвестиционните посредници, нотариусите и редица други посредници в бизнес, но само ако са техни клиенти.
Причината е, че според Закона за мерките срещу изпирането на пари те са длъжни извършват проверки на дружествата и участниците в сделки, като част от мерките срещу прането на пари.
Дневник
Коментари
Добави коментар