Китай поиска от комисаря на ООН за човешките права Мишел Бачелет да уважава суверенитета му, след като представителят на организацията поиска от Пекин да допусне наблюдатели в предимно уйгурския район Синцзян, предаде "Ройтерс".

Миналия месец агенцията за човешките права към световната организация, наскоро поета от Бачелет, обяви, че има достатъчно достоверни източници, според които до един милион уйгури може да са задържани незаконно в Синцзян. Към Китай също така бе направен призив да ги освободи.

Световни медии междувременно цитираха информация, според която уйгурите в Китай (между 11 и 15 млн. по различни данни) са държани в лагери, където трябва да бъдат "превъзпитани" и "политически индоктринирани", а някои дори биват заставяни да се откажат от исляма.

Подобни предупреждения наскоро отправи и правозащитната организация "Хюмън райтс уоч", която не говори за отказ от исляма, но твърди, че на задържаните е забранено да използват ислямска символика (включително поздрави), а биват заставяни да учат мандарин.

Според същата информация всяко нарушение носи наказания като лишаване от храна или строг тъмничен режим. Освен това според интервюта с избягали в чужбина жители на Синцзян мерките за сигурност извън лагерите, в самата провинция, все повече заприличват на тези вътре.

Наскоро неправителствени организации предупредиха, че от тях се събират и ДНК проби, а и Китай разполага с база данни с лицата им, която използва в мащабната си програма за видеонаблюдение на цялата страна с лицево разпознаване. Затягането на мерките за сигурност, включително с полицейски пунктове из областта, е особено явно през последните 2 години.

Китай същевременно настоява, че Синцзян е изправен пред сериозна заплаха от ислямисти и сепаратисти, които планират атаки и подклаждат напрежение между уйгурското малцинство - наричащо региона свой дом - и членове на китайското мнозинство (над 90% от жителите на страната спадат към етноса хан според официалните данни).

От своя страна критици на властите в чужбина казват, че Пекин заселва хора от други области в Синцзян, за да намали броя на уйгурите. Говорител на външното министерство каза, че страната му не желае намеса на ООН и че очаква от организацията да се "придържа към мисията и принципите си". Според него мерките в Синцзян само "насърчават стабилността, развитието, единството и поминъка" на общността.

Позицията на Китай, изразявана досега, е, че лагерите са "центрове за професионално обучение", част от правителствените инициативи за повишаване на икономическия ръст и засилване на социалната мобилност.

Още контрол

Също така днес китайският в. "Глобъл таймс" съобщи, че Пекин че ще ограничи "хаотичното и нелегално" разпространяване на религиозна пропаганда, като за всяка организация, която публикува или предава религиозна информация, ще е нужен лиценз от местните агенции по религиозни въпроси в съответната провинция.

С този лиценз няма да има проблем да се проповядва и да се предоставя религиозно обучение, но той няма да дава възможност за излъчване на религиозна дейност, нито противопоставяне на Китайската комунистическа партия и насърчаване на екстремизма.

Дневник