Президентите на Русия и Турция, Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, обявиха, че ще създадат нова "демилитаризирана зона" на територията на сирийската провинция Идлиб, предадоха "Ройтерс" и "Интерфакс".

Пред репортери двамата казаха след разговорите си в Сочи, посветени на Идлиб, че са достигнали споразумение да тежкото въоръжение да бъде изтеглено от провинцията, а в нея да се провеждат координирани патруби на турски и руски части. Това се случва, докато режимът на Башар ал Асад се готви за сухопътна офанзива провинцията с население между 3 и 3.5 млн. души, където ООН предупреждава за възможна хуманитарна катастрофа.

Целта е да се отделят, чрез буферна зона с размер между 15 и 20 км, бунтовниците от силите на Асад и техните съюзници. Зоната ще бъде създадена на 15 октомври според президента Путин. След разговорите двамата външни министри, които бяха част от делегацията им - Сергей Шойгу и Хулуси Акара - подписаха меморандум, с който Москва и Анкара гарантират създаването на зоната.

"Демилитаризирана" зона в "деескалационната"

Подобен ход вече е опитван миналата година, когато - половин година след създаването на т. нар. "деескалационни зони", в които да бъде прекратен огънят - провинция Идлиб стана една от тях.

В момента обаче тя е последният голям район под контрола на бунтовници (с изключение на териториите на север, където имат присъствие и сили на Турция и САЩ) и режимът на Асад е заявил желание да я отвоюва, за да си върне контрола върху стратегически район в Сирия.

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу каза, цитиран от "Интерфакс" че военните операции в Идлиб няма да продължат. Шойгу, който говори след Путин и Ердоган, обаче не изясни дали това ще се приложи за цялата провинция, или само за новата "демилитаризирана зона" и дали бомбардировките над Идлиб ще спрат напълно или само в тази зона.

Самият Путин пък каза, че от зоната ще трябва да се изтеглят всички "радикално настроени бунтовници" до 10 октомври. Това включва групировката "Хайят Тахрир аш Шам" (обединение, чийто гръбнак е бившият клон на "Ал Кайда" в Сирия), "ябълката на раздора" между Москва и Анкара, тъй като за руските и сирийските власти ХТШ със своите близо 10 хил. бойци не е включена в предишното споразумение и трябва да бъде ликвидирана.

За Турция офанзива на Асад в района, освен че би довела до хуманитарна катастрофа, би създала и преки рискове като нов мигрантски поток към границите ѝ. След срещата с Путин обаче Ердоган обясни, че най-голямата заплаха за бъдещето на Сирия не е в Идлиб, а в "терористичните" гнезда източно от р. Ефрат. Той имаше предвид териториите, които контролират подкрепяните от САЩ Сили за защита на народа (YPG), определяни от Турци като сирийско разклонение на забранената Кюрдска работническа партия (ПКК).

Според Ердоган кризата е "предотвратена" с решението, но Анкара ще продължи да рабти, за да бъде решен въпросът с Идлиб. Миналия месец в близкоизточни медии се появи информация, че Русия е дала на Турция време до средата на септември, за да намери решение за справяне с ХТШ, което да не включва пълномащабна офанзива.

Дневник