Държавата трябва да работи за увеличаване на доходите и за подобряване на условията за бизнес, а не за задържане на цените на стоки като хляба. Това коментира икономистът Калоян Стайков от Института за пазарна икономика в ефира на "Нова телевизия". Поводът е намерението на министъра на земеделието Румен Порожанов да убеди търговските вериги да продават без надценка хляба, който се очаква да поскъпне.

"За мен участието на държавата по темата беше изненадващо. Посоката трябва да е обратна – да се работи за увеличаване на доходите. Има тенденция цените да растат и не може при всяка лоша реколта да се казва задръжте цените", смята той. По негови думи цените се увеличават, но това не би се усещало толкова много, ако и доходите растат.

Другият събеседник в студиото - председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева, заяви, че търговските вериги имат право до повишат цената на продукта, без да питат доставчиците. По нейни думи цената е започнала да се покачва още през юли, като увеличението е с 0.80 лв.
"Търговските вериги имат договори, които не позволяват, преди да изтекат 45 дни след внасяне на каквото и да е предложение, да получиш отговор, а и той невинаги е свързан с приемане на офертата", добави тя. Търговските вериги по същите стандартни договори имат право да покачат цената, когато решат.

Според нея министърът на земеделието Румен Порожанов се осланя на поправка в Закона за храните, направена преди три години, която касае отношенията с търговските вериги. "Но в крайна сметка от не последва нищо съществено освен създаването на помирителна процедура", каза Кукушева. Тя заяви, че пазарът не се нуждае от регулация. Цената на хляба е свързана с тази на основната суровина, енергоизточниците, цената на газта, както и цената на човешкия труд. Според нея може да се работи в посока на диференциране на ставката на ДДС. Тя даде за пример намалената ставка при туризма, където се наблюдава ръст.

Преди ден министър Порожанов коментира в ефира на "Нова телевизия", че търси подкрепа от големите търговски вериги, за да бъдат те регулатор на цените."Това, което получавам като уверение, е, че хлябът ще се продава без печалба, като се покриват само бракът и разходите в самата верига", обясни министърът. В отговор на въпрос Порожанов каза, че подкрепя евентуално въвеждане на по-ниска ставка ДДС за хляба, защото това щяло да извади "на светло" фурните, които са в сивия сектор. "Много са аргументите "за" и "против", но Министерството на финансите трябва да направи оценка", допълни министърът.

Dnevnik.bg