Компетентните български институции следват стриктно и координирано приетия от правителството План за действие, включващ мерки за присъединяване към валутния механизъм ERM II и банковия съюз. Това се казва в официално съобщение на Министерството на финансите.
По-рано днес в статия за "Медиапул" лидерът на извънпарламентарната "Да, България" Христо Иванов изказа опасения, че "два месеца и половина след като правителството обяви, че подава такова искане, процедурата се оказва блокирана, защото изискуемите документи не са налице". Иванов информира, че в отговор на запитване от "Да, България" Европейската централна банка (ЕЦБ) е съобщила, че на 30 август министърът на финансите е информирал ЕЦБ за намерението си да внесе ревизирана версия на проекта за изменения в Закона за кредитните институции, Закона за БНБ и Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници." ЕЦБ изрично отбелязва, че към 21 септември тези документи не са внесени, след като предишните предложения за промени са оттеглени, пише Иванов. Според него с отказа си от реформи управляващите забавят присъединяването на България към "ядрото на ЕС". "От ЕК, ЕЦБ и няколко важни столици започнаха да идват сигнали, че не сме особено желани. Точно както и в Шенген, където също от години ние твърдим, че отговаряме на техническите критерии, а отсреща ни намекват, че ни нямат никакво доверие", пише той.
В прессъобщението от финансовото министерство обаче се казва, че заявлението на България за тясно сътрудничество в рамките на Единния надзорен механизъм съдържа в приложение проект на законодателни текстове, уреждащи ролята на ЕЦБ в националната рамка по надзор на банковите финансови институции, считано от датата на започване на тясното сътрудничество. То уверява, че към момента тече процедура по съгласуване на проект на тези текстове между Министерството на финансите БНБ и ЕЦБ, който ще бъде внесен за формално становище от ЕЦБ.
Повтаря се и очакването цялата процедура да приключи за година от подаването на заявлението.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар