Въпреки че българското правителство по всяка вероятност ще спечели днешния вот на недоверие в парламента, поискан заради отговорността му за ширещата се корупция в страната, този проблем представлява сериозна пречка в отношенията му с ЕС и може да заплаши оцеляването му в дългосрочен план, предаде агенция Ройтерс.
В обширен коментар за политическата ситуация в страната се казва, че основният проблем на правителството е свързан с ЕС, който призова София да вземе ?спешни мерки? след убийството на автор на книги за мафията и директор на енергийна компания.
Дипломати и наблюдатели, цитирани от агенцията, твърдят, че проблемът се корени в свързаните с криминални групировки политици и магистрати.
Напрежението в трипартийната коалиция също не помага за решаването му. Реформите в балканската страна бяха забавени, след като тя се присъдени към ЕС миналата година, посочва Ройтерс.
Съюзът показа, че търпението му към София се изчерпва заради ширещата се корупция и организирана престъпност.
"В България престъпността и корупцията са се слели с държавата. Трябва да обърнем внимание на това явление и да му сложим край, искаме да видим решителни мерки и изпратени в затвора хора", заявил пред агенцията дипломат от ЕС.
Коментатори твърдят, че правителството може да загуби вече накърненото доверие в него в страната и в чужбина и да се стигне до предсрочни избори, ако в скоро време не бъдат постигнати съществени резултати.
"До този момент правителството игнорира всички предупреждения на Брюксел. То може да се изправи пред много сериозна политическа криза, рязък спад на популярността и предсрочни избори", заявява пред Ройтерс политическият анализатор Румяна Бъчварова.
Освен това най-бедният член в ЕС рискува да загуби помощи за милиони евро от ЕС, който може да препоръча санкции срещу България.
От 2001 г. насам в страната са извършени 150 приписвани на мафията убийства, но няма нито един осъден.
Имиджът на правителството пострада сериозно, след като миналия месец бяха арестувани високопоставени служители на полицията, обвинени в нерегламентирани телефонни записи и предаване на важна информация на бизнесмени със съмнителна репутация.
В доклад на парламентарната комисия по сигурността се посочва, че служители на полицията са предавали класифицирана информация на наркотрафиканти, свързани с терористични групировки.
За да успокои разгневените избиратели и да си върне доверието на Брюксел правителството прие план на скандалния вътрешен министър Румен Петков за справяне с корумпираните служители и реформиране на полицията.
Но според опозицията и партията на бившия цар Симеон Сакскобургготски, основен партньор в управляващата коалиция, планът не е достатъчен и вътрешният министър трябва да подаде оставка. Премиерът Сергей Станишев обаче отказа да отстрани министъра, посочва Ройтерс.
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар